Orkan Sabina napędził produkcję prądu z wiatraków

Ponad 20 proc. poniedziałkowego zapotrzebowania na energię elektryczną zapewniały w Polsce farmy wiatrowe. W poprzedzającą poniedziałek noc było to nawet 30 proc. To efekt przetaczającego się przez Polskę orkanu Sabina.

Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w poniedziałek przed południem wiatraki pracowały z mocą 5 GW – tylko nieco mniejszą niż nominalna moc wszystkich źródeł wiatrowych w Polsce (5,9 GW). Biorąc pod uwagę skalę zapotrzebowania – sięgającą 23,6 GW w całym kraju – oznacza to 21-proc. udział w zapotrzebowaniu.

Czytaj także: Rekordowy rok litewskich elektrowni wiatrowych

W nocy produkcja sięgnęła 4,8 GW – przy mniejszym zapotrzebowaniu oznaczało to 30-procentowy udział w zaspokajaniu potrzeb. Pośrednio orkan Sabina przyczynił się też do zredukowania importu – w poniedziałek sięgnął on 700 MW energii, a w nocy był wyjątkowo niski – na poziomie 250 MW.

Orkan Sabina przyniósł Polsce wiatr, którego prędkość może sięgać 100 km/h, oraz lokalne opady gradu. Paradoksalnie, porywisty wiatr pozbawił prądu niektóre budynki w Polsce, doprowadził też do wypadków, w których zginęły dwie osoby (w Bukowinie Tatrzańskiej), a kilka innych zostało rannych. Wstrzymano część zaplanowanych lotów, kursy niektórych pociągów, a także rejsy promów po Bałtyku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC robi swoje, a Rosja nie

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 ...

Kolejne odkrycie PGNiG

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Kolejne odkrycie PGNiG Zastosowanie innowacyjnych metod badawczych ...

Chiny wysysają ropę świata

Historycznie wysoki poziom osiągnął w maju import ropy do Chin. Najludniejszy kraj świata kupił ...

Atom najwcześniej w 2027 roku

Uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce planowane jest na 2027-2029 rok – ...

PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej Jak ...

Gubin do zamrażarki? PGE mówi, że nie

Na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawieszono postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla ...