Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Bloomberg

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. To największe tego typu transakcja w republikach nadbałtyckich. Celem jest rynek OZE republik i Polski.

Eesti Energia poinformowała dziś, że podpisała umowę kupna od norweskiego Vardar 100 proc. udziałów spółki Nelja Energia. Wartość transakcji wynosi 289 mln euro. Ponadto Enefit Green (spółka-córka EE zajmująca się OZE) przejmie zadłużenie Nelja Energia w wysokości 204 mln euro.

Nelja Energia jest producentem energii odnawialnej w krajach bałtyckich. Ma 17 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie o łącznej mocy 287 MW. Ponadto Nelja Energia ma mniejszościowy udział w dwóch elektrociepłowniach biogazowych w Estonii. Firma posiada fabrykę peletu i elektrociepłownię na Łotwie. W 2017 r. Nelja Energia wyprodukowała 0,8 TWh energii elektrycznej.

– Energia odnawialna ma wspaniałą przyszłość i jesteśmy gotowi ją współtworzyć. Widzimy siebie w przyszłości w roli producenta energii odnawialnej w Estonii, Finlandii, na Łotwie, Litwie, a także w Polsce. We wszystkich tych krajach Eesti Energia również działa jako sprzedawca energii –   wyjaśniał w komunikacie firmowym Aavo Kärmas, dyrektor zarządzający Enefit Green.

Prezes Eesti Energia Hando Sutter przypomniał, że celem koncernu jest „zwiększenie udziału energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych do 40% w portfelu produkcyjnym grupy do 2022 r”.

W 2017 r. Eesti Energia wyprodukowała łącznie 9 736 GWh prądu, z czego 372 GWh ze źródeł odnawialnych. Są to 4 farmy wiatrowe o łącznej mocy 111 MW, 3 elektrociepłownie na odpady komunalne i biomasę w Estonii i na Łotwie, 1 hydroelektrownia, 1 elektrownia słoneczna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE zrezygnuje z rozwoju niektórych wiatraków na lądzie

PGE będzie realizować część projektów wiatrowych na lądzie, ale z częścią poczeka na bardziej ...

Gazprom już nie jest najdroższą gazową rosyjską firmą

Po raz pierwszy w historii Gazprom stracił pozycję najdroższej gazowej rosyjskiej firmy. Dziś rano ...

Gazprom pożycza, gdzie się da

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego ...

Kadrowy walec w JSW – zakończono obrady RN

Czwartkowe obrady Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej przebiegały burzliwie. Członkowie Rady opuścili budynek spółki ...

Batalia o handel emisjami

Eurodeputowani przygotowują decyzję, która przesądzi o przyszłości energetyki w Polsce. Za tydzień, 14 lutego, ...

Paweł Jakubowski: Zbliża się jubileuszowa, 50 dostawa LNG do Polski

Mało, który terminal w Europie może poszczycić się takim poziomem wykorzystania – mówi Paweł ...