Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Bloomberg

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. To największe tego typu transakcja w republikach nadbałtyckich. Celem jest rynek OZE republik i Polski.

Eesti Energia poinformowała dziś, że podpisała umowę kupna od norweskiego Vardar 100 proc. udziałów spółki Nelja Energia. Wartość transakcji wynosi 289 mln euro. Ponadto Enefit Green (spółka-córka EE zajmująca się OZE) przejmie zadłużenie Nelja Energia w wysokości 204 mln euro.

Nelja Energia jest producentem energii odnawialnej w krajach bałtyckich. Ma 17 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie o łącznej mocy 287 MW. Ponadto Nelja Energia ma mniejszościowy udział w dwóch elektrociepłowniach biogazowych w Estonii. Firma posiada fabrykę peletu i elektrociepłownię na Łotwie. W 2017 r. Nelja Energia wyprodukowała 0,8 TWh energii elektrycznej.

– Energia odnawialna ma wspaniałą przyszłość i jesteśmy gotowi ją współtworzyć. Widzimy siebie w przyszłości w roli producenta energii odnawialnej w Estonii, Finlandii, na Łotwie, Litwie, a także w Polsce. We wszystkich tych krajach Eesti Energia również działa jako sprzedawca energii –   wyjaśniał w komunikacie firmowym Aavo Kärmas, dyrektor zarządzający Enefit Green.

Prezes Eesti Energia Hando Sutter przypomniał, że celem koncernu jest „zwiększenie udziału energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych do 40% w portfelu produkcyjnym grupy do 2022 r”.

W 2017 r. Eesti Energia wyprodukowała łącznie 9 736 GWh prądu, z czego 372 GWh ze źródeł odnawialnych. Są to 4 farmy wiatrowe o łącznej mocy 111 MW, 3 elektrociepłownie na odpady komunalne i biomasę w Estonii i na Łotwie, 1 hydroelektrownia, 1 elektrownia słoneczna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Norweg potrafi

Podczas kiedy inni tracą na taniej ropie, norweski Statoil zarabia. Za półrocze koncern wypracował ...

Tauron na ostatniej prostej przed aktualizacją strategii

Branża spisała już na straty aktywa warte prawie 18 mld zł. Kwotę tę ostatnio ...

Ukraina uspokaja Unię

Prezydent Petro Poroszenko zapewnił Brukselę, że Ukraina dostarcza krajom Unii cały zamówiony gaz. I ...

Gazprom dopieszcza Francję w Carskim Siole

Rosjanie zorganizowali uroczyste obchody 40-lecia podpisania pierwszej umowy gazowej z Francją. Ale nie o ...

Wiatr zawiał nas na podium

Rośnie znaczenie polskiej energetyki wiatrowej w UE. Branża obawia się jednak opóźnień w inwestycjach ...

Rynek mocy służyć ma bezpieczeństwu i modernizacji

Zatwierdzone na początku lutego 2018 r. mechanizmy zdolności wytwórczych objęły niemal 280 mln obywateli ...