Huty KGHM coraz przyjaźniejsze dla środowiska

KGHM z powodzeniem dostosowuje swoje huty do wymogów środowiskowych UE. Na horyzoncie pojawia się jednak dodatkowe wyzwanie – cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

Publikacja: 31.12.2019 11:15

Huty KGHM coraz przyjaźniejsze dla środowiska

Foto: Bloomberg

Proces wydobywania cennych surowców spod ziemi na powierzchnię i ich późniejszej obróbki nigdy nie będzie zupełnie neutralny dla środowiska. Można jednak próbować minimalizować jego wpływ inwestując w gospodarkę obiegu zamkniętego i technologie ograniczające np. emisję substancji do otoczenia. Jest to możliwe nawet w przypadku przemysłu ciężkiego.

W pierwszym przypadku warto wspomnieć o oddaniu do użytku pieca wychylno-topielno-rafinacyjnego w Hucie Miedzi w Legnicy. Umożliwia on przetop recyklingowy miedzi wpisując się w europejską filozofię powtórnego wykorzystywania odpadów w procesach produkcyjnych (to element tzw. Nowego Zielonego Ładu). Szerzej pisałem o tym już w jednym z felietonów – tu chciałbym zaznaczyć tę kwestię z kronikarskiego obowiązku.

W drugim przypadku chodzi o wdrożenie zaleceń BAT w zakładach w Głogowie, Legnicy czy Orsku. Dotyczą one ograniczenia emisji z instalacji oraz utrzymania docelowych poziomów arsenu w powietrzu. Rekomendacje Brukseli odnoszą się do przemysłu rafineryjnego, chemicznego, papierniczego, garbarskiego czy cementowo-wapienniczego. Huty choć wbrew pozorom wcale nie są zakładami szczególnie szkodliwymi dla środowiska również muszą dostosować się do BAT. KGHM zaczął przygotowywać się do tego już w 2015 r., a przyjęta w ubiegłym roku strategia skutkuje konkretnymi działaniami rozpisanymi aż do 2023 r.

""

Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

W Głogowie ma zostać m.in. rozbudowana instalacja odpylająca piec Dörschla oraz piec Kaldo. Zmodernizowane zostaną także instalacje odpylające gazy technologiczne z konwertorów głogowskiej huty. W Legnicy spółka zajmie się natomiast usuwaniem zanieczyszczeń z gazów przed instalacją Solinox oraz modernizacją pieców szybowych w zakresie odpylania. Łącznie dostosowanie hut do zaleceń BAT to 46 projektów, z których większość to oddanie do użytku nowoczesnych filtrów czy hermetyzacja procesów produkcyjnych.

To wszystko pokazuje jak dużą wagę KGHM przykłada do ochrony środowiska. Wdrażane zmiany są jednak zaledwie początkiem procesu dostosowującego produkcję do nowych europejskich wymogów. Nowa strategia długoterminowa dla przemysłu (inaczej Masterplan dla przemysłu), nad którą pracuje obecnie Komisja Europejska, przyniesie nowe wyzwania na skalę dotąd niespotykaną. Huty nie tylko będą musiały ograniczyć emisje zanieczyszczeń, ale również gazów cieplarnianych, tak aby stały się zakładami neutralnymi klimatycznie. Chodzi tu o zbilansowanie emisji ich pochłanianiem przez lasy bądź technologie takie jak wychwytywanie CO2. Czy to w ogóle możliwe? Najbliższe lata powinny to pokazać. Tymczasem już w czerwcu 2020 r. zostaną zaprezentowane pierwsze konkretne listy technologii, na których ma opierać się osiągnięcie nowych ambicji unijnych.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

Miedź
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Miedź
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto