Gospodarka o obiegu zamkniętym (Circular economy) staje się jednym z filarów „Green dealu” – promowanego przez nową Komisję Europejską planu opartego na uniezależnieniu gospodarek krajów członkowskich od paliw kopalnych, przeciwdziałaniu zmianom klimatu i generowaniu miejsc pracy. Jest to zupełnie nowe podejście do przemysłu, który od początku XIX-wiecznej rewolucji pary i stali potrzebował do utrzymania procesów produkcyjnych niekończących się dostaw surowców. Prowadziło to do nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, zanieczyszczenia środowiska, a z powodu szerokiego wykorzystania paliw kopalnych także nastającego efektu cieplarnianego.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to koncepcja maksymalnego utrzymania wartości surowca w obiegu przemysłowym m.in. dzięki jego wtórnemu, wielokrotnemu wykorzystaniu poprzez recykling. Spora część emisji, z którymi zmaga się współczesny świat, pochodzi z surowców użytych w procesach produkcyjnych i zarządzania odpadami. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Unia Europejska, w tym nowa Komisja Europejska.
„Circular economy” ma być jednym z filarów wspomnianego powyżej „Green dealu”. Już w przyszłym roku zostanie zaprezentowany specjalny „action plan” poświęcony tej tematyce. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zwarte w nim propozycje będą najbardziej ambitne w historii. Znaczenie tego dokumentu dla polskiego przemysłu powinno być duże, ponieważ będzie on w wielu kwestiach przenikał się z nową Długoterminową Strategią dla Przemysłu prezentując wizję zakładów produkcyjnych, które do 2050 r. mają osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną (sytuację, w której emisje zrównoważą się z ich naturalnym bądź technologicznym pochłanianiem).
Oczywiście nie jest tak, że przed ogłoszeniem „action planu” dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym działo się w tym temacie niewiele. W Unii duży nacisk na „Circular economy” położono już w 2014 r. w specjalnym komunikacie Komisji Europejskiej, a ostatnie dwa lata zaowocowały m.in. ogłoszeniem dokumentu o roli odpadów w gospodarowaniu energią w GOZ i Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w GOZ.
Nowym działaniom Komisji Europejskiej w obszarze „Circular economy” sprzyja także sytuacja polityczna. Coraz większa asertywność Chin powoduje, że zaprzestały one odbioru plastiku z wielu krajów Starego Kontynentu, ponadto ograniczają sprzedaż na Zachód metali ziem rzadkich, a więc kluczowych komponentów dla rozwoju high-tech.