Azjatycka miedź zagraża Nowemu Zielonemu Ładowi

Nowy Zielony Ład potrzebuje europejskiej miedzi. Tymczasem rośnie import czerwonego metalu z Azji, którego wydobycie ma dużo większy ślad węglowy. Czy Komisja Europejska weźmie to pod uwagę i zareaguje? Oczekują tego rodzimi producenci.

Publikacja: 14.12.2019 12:41

Najwięcej energii OZE mamy dziś z wiatraków

Najwięcej energii OZE mamy dziś z wiatraków

Foto: Najwięcej energii OZE mamy dziś z wiatraków

List do minister Emilewicz

Kontrolowany przez skarb państwa KGHM wraz z najważniejszymi firmami z branży miedziowej i Europejskim Instytutem Miedzi wystosował list do minister Jadwigi Emilewicz. Chodzi o to, by przy wsparciu polskiego rządu udało się zabezpieczyć rekompensaty dla sektora, których może być pozbawiony w ramach realizacji założeń Nowego Zielonego Ładu.

Nowy Zielony (nie)Ład

Nowa Komisja Europejska ma olbrzymie ambicje. Chce dokonać prawdziwej rewolucji w Europie osiągając cel neutralności klimatycznej do 2050 r. To sytuacja, w której emisje gazów cieplarnianych generowane przez gospodarki państw członkowskich zbilansują się z ich naturalnym pochłanianiem przez lasy oraz pochłanianiem technologicznym np. przez instalacje wychwytujące CO2. Szczegóły rozwiązań, które umożliwią tak głębokie zmiany zostaną przedstawione w połowie przyszłego roku. Szereg inicjatyw, które umożliwią osiągnięcie tak ambitnego celu klimatycznego jest obecnie znana pod nazwą Nowego Zielonego Ładu. Dla sektora przemysłowego w Polsce to obecnie największe wyzwanie jakie przed nim stoi. Konieczne będzie przebudowanie całych procesów produkcyjnych w taki sposób, by były niskoemisyjne.

List KGHM to jedna z pierwszych twardych reakcji przedsiębiorstw energochłonnych na ryzyka, jakie niesie ze sobą cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Koncern i jego sojusznicy jasno deklarują, że transformacja jest możliwa, ale musi opierać się na odpowiednich systemach wsparcia. Stąd walka o to by produkcja hutnicza miedzi oraz górnictwo metali niezależnych były objęte systemem rekompensat za EU ETS (europejski system handlu emisjami) w latach 2021-2030.

Argumenty za miedzią

Branża miedziowa prosząc polski rząd o wsparcie i rozpoczynając walkę w Brukseli o środki finansowe, które umożliwią bardziej komfortowy początek transformacji sektora, przedstawia także argumenty na swoją korzyść. W mojej ocenie są one bardzo sensowne.

Przede wszystkim znaczenie miedzi dla skutecznej transformacji Europy w kierunku celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. jest niebagatelne. Już w 2017 r. Bank Światowy prognozował, że w tym horyzoncie czasowym do produkcji turbin wiatrowych będzie potrzebne o 300% więcej metali, paneli słonecznych – 200%, a akumulatorów – 1000%. Miedź pełni w tych przewidywaniach bardzo ważną rolę ponieważ jest wykorzystywana w produkcji OZE (np. jedna turbina 3MW zawiera 4,7 tony czerwonego metalu), w technologiach zwiększających efektywność energetyczną, w transporcie etc. Miedź nadaje się także do recyklingu co jest przecież jednym z filarów Nowego Zielonego Ładu (budowa gospodarki o obiegu zamkniętym).

Rentowność warunkiem koniecznym transformacji

Drugi argument wysuwany przez KGHM i jego sojuszników jest równie istotny. Tak głęboka transformacja energetyczna, jaką przewiduje ją Komisja Europejska ma na celu nie tylko walkę z globalnym ociepleniem. Równie istotna jest poprawa komfortu życia Europejczyków i zbudowanie przewag konkurencyjnych firm z Unii Europejskiej. Proces ten musi się jednak odbywać w taki sposób by po drodze nie doprowadził rodzimych firm do utraty konkurencyjności bądź ich emigracji poza granice Starego Kontynentu.

W tym kontekście argumenty o presji przedsiębiorstw z Azji na rynku miedzi są bardzo poważne. Skoro Europa potrzebuje w ramach Nowego Zielonego Ładu coraz więcej miedzi to powinna zracjonalizować jej pozyskiwanie. Europejscy producenci są dużo mniej emisyjni, czerwony metal z importu ma dużo większy ślad węglowy. Jednocześnie Azjatyccy producenci rosną w siłę. Komisja Europejska powinna na to zareagować, a KGHM i jego sojusznicy pokazują w jaki sposób to zrobić.

Słowem – Bruksela powinna wsłuchać się w głos własnego przemysłu, który chce być ekologiczny, ale by tak się stało musi zachować rentowność. Bez niej nie będzie skutecznej transformacji.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

List do minister Emilewicz

Kontrolowany przez skarb państwa KGHM wraz z najważniejszymi firmami z branży miedziowej i Europejskim Instytutem Miedzi wystosował list do minister Jadwigi Emilewicz. Chodzi o to, by przy wsparciu polskiego rządu udało się zabezpieczyć rekompensaty dla sektora, których może być pozbawiony w ramach realizacji założeń Nowego Zielonego Ładu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Miedź
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Miedź
KGHM zapowiada zwiększenie wydatków na inwestycje
Miedź
KGHM wypracował wyższe zyski od oczekiwanych
Miedź
KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Miedź
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej