Strategia KGHM przynosi efekty mimo zagrożeń makroekonomicznych

Pomimo trudnych warunków rynkowych związanych z zawirowaniami politycznymi KGHM osiąga dobre wyniki finansowe. To efekt szeregu drobnych działań optymalizujących procesy wewnątrz grupy kapitałowej.

Publikacja: 27.12.2019 16:53

Strategia KGHM przynosi efekty mimo zagrożeń makroekonomicznych

Foto: materiały prasowe

Minione 12 miesięcy nie było najlepsze dla notowań miedzi, które swoje szczyty osiągały w 2017 i 2019 r. Chaos w Chile, gdzie znajdują się kluczowe kopalnie czerwonego metalu, nasilająca się amerykańsko – chińska wojna handlowa i globalne spowolnienie gospodarcze złożyły się na naprawdę trudne warunki makroekonomiczne dla KGHM. Mimo to krajowy potentat notuje bardzo dobre wyniki. Jak to możliwe?

Za pierwsze trzy kwartały br. KGHM odnotował aż o 71% wyższy zysk (1,666 mln zł) aniżeli w analogicznym okresie 2018 r. i to mimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych. To zasługa wdrażania strategii spółki, którą niedawno zmodyfikowano.

Przede wszystkim udało się wdrożyć kilka inicjatyw automatyzujących i optymalizujących funkcjonowanie firmy. Rozpoczęto proces automatyzacji ciągów produkcyjnych w oddziałach górniczych i hutniczych oraz wdrożono programy zwiększające bezpieczeństwo pracy. Oddano także do użytku bardziej efektywny piec i instalację prażenia miedzi w Hucie Miedzi w Legnicy. W tym samym zakładzie oraz Hucie Miedzi Głogów zakończono hermetyzację pieców konwertorowych, dostosowując instalacje technologiczne do wymogów BAT.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Optymalizacja w minionym roku objęła także obszar finansowy (zmiana krótkoterminowych obligacji na rynku wtórnym na długoterminowe) i aktywa zagraniczne KGHM (pracują tylko opłacalne projekty). Skonsolidowano również w miarę możliwości programy zakupowe i logistykę dla całej grupy kapitałowej.

Kolejnym elementem działań wynikających z realizacji strategii było wdrożenie digitalizacji na szeroką skalę (e-delegacja, e-kancelarię, logistykę, faktoring). Równie ważne były działania zwiększające efektywność energetyczną – w 2019 r. zaoszczędzono 60 GWh energii.

Wszystkie wymienione powyżej ruchy złożyły się na dobre wyniki KGHM mimo niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej. Na szczególną uwagę zasługuje to, że równolegle do nich realizowano także projekty związane z ochroną środowiska.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Obniżono m.in. emisję gazów w hutach dostosowując się do wymogów BAT, w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym postawiono na recykling złomu, a odpady w postaci żużlu zaczęto wykorzystywać jako kruszywo drogowe. Trwa również rozbudowa obiektu Żelazny Most, gdzie składowane są efekty uboczne pozyskiwania miedzi i złota z rudy.

Póki co udaje się więc łączyć utrzymywanie rentowności KGHM z niezbędnymi działaniami dostosowującymi firmę do wymogów jakie stawia przed nią Unia Europejska. To dobry prognostyk przed kolejnymi latami, podczas których miedziowemu potentatowi przyjdzie mierzyć się z nową europejską polityką przemysłową i celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jednak wtedy koniunktura międzynarodowa powinna w przeciwieństwie do minionego roku dopisać. Nowy Zielony Ład tj. Wizja głębokiej transformacji europejskich gospodarek będzie potrzebowała dużych ilości miedzi do produkcji OZE czy rozwoju elektromobilności.

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

Miedź
KGHM: stabilna produkcja i sprzedaż, niższe zyski
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miedź
Chiny wspierają kurs KGHM
Miedź
Niechciana rosyjska miedź zalega w magazynach LME
Miedź
KGHM zwiększa wydobycie miedzi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miedź
Australijczycy wierzą w potencjał rozwoju chilijskiej kopalni.