-
Cel: Zero emisji netto do 2050, co przyczyni się do realizacji globalnego celu utrzymania globalnego ocieplenia w granicy 1,5 stopnia Celsjusza z prawdopodobieństwem powyżej 50 procent.
-
Cel uwzględnia również lotnictwo i transport morski.
-
Cel będzie zrealizowany bez międzynarodowego offsetowania (redukcja emisji do zera netto nastąpi naprawdę, a nie w drodze transferów statystycznych uprawnień emisji innych krajów).
-
Koszt osiągnięcia celu to 1-2 proc. PKB – to tyle, na ile oceniano koszty osiągnięcia celu 80 proc. 10 lat temu.
-
Potencjał części składowych Zjednoczonego Królestwa nie jest równomierny: Szkocja osiągnie zeroemisyjność już w 2045, natomiast cel Walii na rok 2050 to 95 proc.
-
Zakaz sprzedaży samochodów o tradycyjnych napędach musi wejść w życie nie później niż w roku 2035.
Według Komitetu, przejście na gospodarkę bezemisyjną przyniesie wiele pozytywnych zmian. Obejmują one m.in. korzyści dla zdrowia ludzi wynikające z lepszej jakości powietrza, mniejszego hałasu dzięki cichszym pojazdom, aktywniejszego przemieszczania się dzięki zwiększonemu udziałowi ruchu rowerowego i pieszego, zdrowszej diety i powiększenia terenów rekreacyjnych wynikającego ze zmian w użytkowaniu gruntów.
Ponadto będzie to impuls rozwojowy dla przemysłu. Zjednoczone Królestwo będzie mogło czerpać korzyści z pozycji lidera w dziedzinie produktów i usług niskoemisyjnych, w tym dotyczących wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz technologii wodorowych – z korzyścią dla eksportu, efektywności i zatrudnienia.
„Wszyscy widzimy, że klimat się zmienia. Wymaga to poważnej reakcji. Wspaniałą wiadomością jest to, że Wielka Brytania może nie tylko odegrać swoją rolę – ale można to zrobić w ramach puli kosztów, którą Parlament już zaakceptował. Rząd powinien przyjąć zalecenia i przystąpić do wprowadzenia zmian niezbędnych do ich bezzwłocznego wprowadzenia” – powiedział Lord Deben, przewodniczący Komitetu ds. Zmian Klimatu, cytowany w komunikacie Komitetu.
Komitet ds. Zmiany Klimatu jest niezależnym, ustawowym ciałem powołanym na podstawie ustawy o zmianie klimatu (Climate Change Act) z 2008 roku, aby doradzać rządowi Wielkiej Brytanii w zakresie celów redukcyjnych i sprawozdawać parlamentowi w zakresie redukcji emisji i przygotowania kraju do zmiany klimatu (strona: www.theccc.org.uk).