Aktualizacja: 03.10.2023 03:33 Publikacja: 13.01.2020 19:05
Społeczność międzynarodowa posunęła się do przodu w kierunku rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C.
Dwa miesiące po ogłoszeniu przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 55”, rząd podjął wreszcie prace nad polskim stanowiskiem w jego sprawie i narzucił iście ekspresowe tempo. Na konsultacje kilku tysięcy stron przepisów, które zmienią życie nas wszystkich, zaoferował stronie społecznej 48 godzin, kolejny raz obnażając swój prawdziwy stosunek do dialogu ze społeczeństwem - pisze Krzysztof Mrozek i Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.
Niedawno przez USA przetoczyła się fala gorąca, która zabiła setki osób. Czerwiec 2021 był najgorętszym w historii Stanów Zjednoczonych. Letnie miesiące bieżącego roku obfitują w ekstremalne zjawiska pogodowe na całym świecie. Tym razem najbardziej uderzyły one w Amerykę Północna i w Europę – w kraje bogate, które, jak się okazało, nie są przygotowane na skuteczne radzenie sobie z dramatycznymi skutkami zmieniającego się klimatu, o których od dawna ostrzegali nas naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) – pisze Katarzyna Snyder.
Właśnie ukazał się najnowszy raport IPCC o stanie klimatu. Nauka przypomina nam to, o czym w dobie pandemii koronawirusa było ciszej: czas na gruntowną transformację światowej gospodarki ucieka. Kluczowa będzie najbliższa dekada, a solidarność klimatyczna wymaga wrzucenia zielonego piątego biegu także w Polsce – pisze Julia Kozakiewicz, Wojciech Kukuła.
Zarządzanie zespołem i efektywnością centrum nowoczesnych usług biznesowych
Niby wszyscy mniej więcej wiemy, co trzeba zrobić aby uniknąć kryzysu klimatycznego, ale mało kto potrafi obiektywnie zmierzyć “ekologiczność” proponowanych przez polityków rozwiązań. Jest ryzyko, że rząd planuje wielkie inwestycje, które w ogóle nie spełniają celów klimatycznych – pisze Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci.
Tuż przed szczytem państw G7 potężna grupa przedsiębiorców zaapelowała do rządów o przyspieszenie działań na rzecz ochrony klimatu.
Jedynie w ubiegłym roku dzięki wdrażaniu polityk w zakresie wspierania technologii czystej energii, szacunkowa redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła niemal miliard ton.
Osiem lat po przyjęciu założeń ONZ dla zrównoważonego rozwoju w turystyce nie widać wcale postępów w wynikach tej branży. Są wręcz kroki wstecz, jak w wypadku walki z głodem czy ochronie klimatu i środowiska – ocenia organizacja Tourism Watch.
Wytwórca odpadów niebezpiecznych zostaje zwolniony z odpowiedzialności za gospodarowanie nimi dopiero w momencie, gdy prowadzący przetwarzanie tych odpadów przekaże je do ostatecznego procesu odzysku lub ostatecznego procesu unieszkodliwienia. Jakie są zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi?
Sześcioro młodych Portugalczyków pozwało przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rządy państw członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Rosji oraz Turcji. Powód? Niewystarczające działania w zakresie walki z kryzysem klimatycznym.
Co drugi dzień aktywista środowiskowy miał w 2022 roku płacić życiem za swoją działalność – wynika z raportu organizacji Global Witness. Na całym świecie w minionym roku zginąć miało łącznie 177 obrońców przyrody.
Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) alarmują, że lód morski w regionie Antarktydy osiągnął tej zimy rekordowo niski poziom. „To nie jest rekordowy rok, to ekstremalnie rekordowy rok” – zaznaczają eksperci.
Władze Niue, znajdującego się na Oceanie Spokojnym państwa wyspiarskiego, chcąc chronić lokalną przyrodę, zaproponowały zaskakujące rozwiązanie. Oferują „kupno” kawałka oceanu.
Zastraszająca większość – bo aż 98 proc. – Europejczyków oddycha wysoce szkodliwym, zanieczyszczonym powietrzem – wynika z raportu podsumowującego dochodzenie dziennikarzy brytyjskiego dziennika „The Guardian”. "Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowia publicznego” – zaznaczono.
Rok do roku danina ze strony banków wzrosła aż o 50 proc. Ciekawe, że podatek dochodowy płacą też te podmioty, które zamiast zysków pokazują straty – wynika z naszej analizy.
„Wyzwoleniem” teatr otworzy Dużą Scenę, czwartą inwestycję za dyrekcji Adama Orzechowskiego.
Nowe zasady sprzedaży drewna mają chronić zyski Lasów Państwowych. Interesy producentów mebli i innych branż zignorowano – twierdzą przedsiębiorcy.
Przytłaczająca większość Polaków chce bliskich relacji z USA, choć administracja Bidena twardo stawia sprawę wolności mediów i rządów prawa w relacjach z polskimi władzami.
Reakcja PiS na zorganizowany przez Koalicję Obywatelską Marsz Miliona Serc jest niespójna, wypowiedzi polityków obozu władzy sobie przeczą. A co jeśli rządzący nie przewidują przegranej?
Dożywocie dla Andrzeja P., ps. Nos, za zlecenie zabójstwa ciotki i jej męża oraz po 25 lat dla kilerów. Finał głośnego mordu.
Aż 82 proc. kupujących online najczęściej wybiera odbiór przesyłki w maszynie. A tu króluje InPost. Państwowa spółka w tej lukratywnej branży praktycznie nie istnieje, a jej sieć, zamiast rosnąć, maleje.
Nawet w okresie wakacyjnym rynek spożywczy skurczył się ilościowo aż o 4 proc. Mimo spowolnienia wzrostu cen nieprędko trend się odwróci.
Na rozpoczynającym się w środę w Watykanie synodzie reformatorscy biskupi z Niemiec nie będą milczeć.
Armenia zastanawia się nad opuszczeniem organizacji bezpieczeństwa, której przewodzi Rosja. Od Putina oddalają się też sojusznicy z Azji Środkowej.
– Wykryliśmy w internecie wiele nierzetelnych propozycji oferujących przyspieszenie spotkania czy załatwienie wizy – mówi Jiten Vyas, wiceprezes VFS Global.
Herbie Hancock wystąpi w Arabii Saudyjskiej, Dee Dee Bridgewater w Jordanii, natomiast Filharmonicy z Filadelfii zagrają w Chinach.
Analitycy przewidują, że nadchodzące tygodnie nie będą najlepszym okresem na GPW. Ich zdaniem główne indeksy balansują na cienkiej krawędzi.
Wstępne konsultacje projektu strategii energetycznej zostały zakończone, ale na jej przyjęcie trzeba jeszcze poczekać.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen we wrześniowym orędziu o stanie Unii zwróciła uwagę na problem w dostępie do zielonych technologii, w tym fotowoltaiki. Częściowo przyznała, że jest to wynikiem krótkowzroczności lub braku zdecydowanego działania samej UE oraz krajów członkowskich.
Bariera popytu, z którą zmagali się polscy producenci, zaczyna kruszeć. Na horyzoncie widać konsumpcyjny boom, który utrudni obniżenie inflacji do celu NBP.
Hemofilia wymaga stałej profilaktyki i leczenia. Choć w Polsce jest pod tym względem coraz lepiej, to ciągle chorzy mają ograniczony dostęp do najnowocześniejszych terapii, które są stosowane w innych krajach.
Podczas listopadowego szczytu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Panamie (COP10) rozegra się wojna o przyszłość branży tytoniowej w Unii Europejskiej. I w Polsce.
Większość właścicieli mikro-, małych i średnich firm spodziewa się, że ich przychody nie zwiększą się, choć wciąż wysoka jest inflacja.
Po trzech dekadach transformacji zatoczyliśmy koło i znów trzeba się zastanowić, jak przywrócić konkurencję na polskim rynku paliw.
Litr benzyny powinien kosztować co najmniej 7 złotych. Zdaniem ekspertów ceny są zaniżane.
Wydłużają się negocjacje łódzkich przedsiębiorców w sprawie zmian właścicielskich w sieci sklepów z odzieżą.
Zła komunikacja lekarz–pacjent i wzrost dezinformacji medycznych w internecie – to główne przyczyny spadku liczby szczepień w Polsce.
33 lata po zjednoczeniu Niemcy niczym gigantyczny tankowiec zmieniają kurs. Tonaż jednostki przesądza o powolnym tempie zmian, ale daje gwarancję, że nie będzie powrotu na stare wody – pisze historyk i publicysta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas