W parlamencie finalizowane są prace nad nowelizacją ustawy o rynku mocy (system wsparcia dla elektrowni), która zakłada aukcje dodatkowe dla starszych elektrowni węglowych do 2028 r. Mimo zabiegów inwestorów i Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie wprowadzono tam kolejnych aukcji, tzw. dogrywkowych dla elektrowni gazowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje jednak nad kolejną zmianą w w ustawie o rynku mocy, która jest na etapie prac rządowych. Być może kolejny projekt nowelizacji pojawi się na najbliższym posiedzeniu rządu.
Dlaczego projekt jest potrzebny?
Chodzi głównie o dwa projekty elektrowni w Gdańsku (Energa) i Kozienicach (Enea). Jeśli te projekty nie zyskają w tym roku gwarancji wsparcia w postaci kontraktu mocowego, mogą nie powstać na czas. Zdaniem PSE są jednak konieczne, aby zagwarantować pod koniec lat 20. moc do produkcji energii. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i szykuje kolejną nowelizację. Resort zabiega też, aby Komisja Europejska wyraziła zgodę na taką formę pomocy publicznej dla projektów gazowych, które w 2024 r. przegrały aukcje rynku mocy. Wówczas te projekty okazały się mniej konkurencyjne cenowo aniżeli bateryjne magazyny energii.
Czytaj więcej
Będą kolejne, dodatkowe aukcje w ramach rynku mocy, które pozwolą na budowę kolejnych elektrowni gazowych w Polsce. Rząd zapowiada organizację tzw. aukcji dogrywkowych rynku mocy na lata dostaw 2029 i 2030. Aukcje te miałyby być przeprowadzone w przypadku problemu z wystarczalnością zasobów mocy do produkcji energii elektrycznej. O tej z kolei mówi już teraz operator systemu energetycznego, a więc Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Co się zmieni?
W ramach przedmiotowej zmiany ustawy o rynku mocy wprowadzany ma zostać mechanizm aukcji dogrywkowych na rynku mocy, który pozwala na powtórzenie aukcji głównej albo uzupełnienie umów mocowych zawartych w wyniku rozstrzygniętej aukcji głównej, w przypadku gdy wyniki rozstrzygniętej aukcji głównej nie zapewniają możliwości utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
– Jeżeli po przeprowadzeniu aukcji głównej albo jej unieważnieniu operator systemu przesyłowego stwierdzi, że nie będzie zapewnione średnioterminowe lub długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, będzie miał możliwość dokonania zgłoszenia do ministra właściwego do spraw energii potrzeby organizacji aukcji dogrywkowej dla okresu dostaw, którego dotyczyła dana aukcja główna – wskazuje MKiŚ.