Katar tworzy największą flotę gazowców. Największe zbudują Chińczycy

Chiny dostały największe zamówienie w historii przemysłu stoczniowego. Zbudują dla Kataru flotę 18 gazowców. Będą to największe, najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne jednostki, zapewniają oba kraje. Jedna jednostka kosztuje około 6 mld dolarów.

Publikacja: 29.04.2024 18:08

Qatar Energy podpisała umowę z China State Shipbuilding Corporation na budowę 18 tankowców LNG

Qatar Energy podpisała umowę z China State Shipbuilding Corporation na budowę 18 tankowców LNG

Foto: Adobe Stock

Qatar Energy — państwowy koncern energetyczny z Kataru podpisała umowę z państwową korporacją China State Shipbuilding Corporation na budowę 18 tankowców LNG klasy QC-Max, podała katarska spółka w komunikacie.

Gazowce za 6 mld dol. jeden

Nowe jednostki, każda o pojemności 271 tys. metrów sześciennych, charakteryzują się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i środowiskowymi. Zostaną zbudowane w stoczni Hudong-Jonghua w Chinach, która jest w całości własnością China State Shipbuilding Corporationa. Umowa została podpisana w Pekinie.

„Te zbiornikowce są uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie i kosztują około sześciu miliardów dolarów. Są nie tylko największe, ale stanowią także największe zamówienie w branży stoczniowej” – powiedział al-Kaabi minister energii Kataru.

Czytaj więcej

Kontenerowce będą tanieć, a tankowce podrożeją

Obecnie w Chinach budowanych już jest na zamówienie Qatar Energy 12 gazowców LNG zwykłych rozmiarów, a dostarczenie pierwszego z nich ma nastąpić w trzecim kwartale tego roku. Zgodnie z nowym kontraktem osiem QC-Max zostanie dostarczonych do Kataru w latach 2028 i 2029, a pozostałych dziesięć w latach 2030 i 2031.

Chiny największym klientem Kataru

Nieprzypadkowo gazowce zbuduje chińska stocznia. W 2023 roku największym rynkiem katarskiego gazu skroplonego pozostały Chiny. Trafiło tam 17 mln ton LNG z Kataru.

Również w 2023 r. Katar wyeksportował do Chin duże ilości ropy naftowej (8,6 mln ton), benzyny ciężkiej (2,3 mln ton), gazu LPG (2,2 mln ton) i helu (650 mln stóp sześciennych). Ponadto Qatar Energy dostarczyła do Państwa Środka 1,6 mln ton produktów petrochemicznych, w tym nawozów, polimerów i chemikaliów.

Czytaj więcej

LNG z USA przegania Gazprom w Europie

W 2023 roku dwa chińskie krajowe koncerny energetyczne uczestniczyły w projektach rozbudowy North Field w Katarze. Sinopec nabył po 1,25 proc. udziałów w projektach złóż gazu Północny-Wschód i Południe-Północ oraz podpisał umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego.

W zeszłym miesiącu Qatar Energy ogłosił, że ​​podpisał długoterminowe umowy leasingu łącznie 104 gazowców konwencjonalnych (174 tys. m3 pojemności) w ramach największego w historii branży programu budowy i leasingu gazowców do transportu gazu skroplonego.

Najwięksi eksporterzy LNG

Według Statistical Review of World Energy (edycja 72 koncernu BP) w 2022 r największym eksporterem LNG był Katar (114,1 mld m3, przed Australią (112,3 mld m3) i USA (104,3 mld m3). Rosja sprzedała 40,3 mld m3 najwięcej kupiły Japonia i Francja. W piątce jest też Malezja 37,4 mld m3, która swój gaz eksportuje na główne trzy rynki — japoński, chiński i singapurski.

Qatar Energy — państwowy koncern energetyczny z Kataru podpisała umowę z państwową korporacją China State Shipbuilding Corporation na budowę 18 tankowców LNG klasy QC-Max, podała katarska spółka w komunikacie.

Gazowce za 6 mld dol. jeden

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Gazprom pozwany o 19 mld euro. To więcej niż jego zagraniczne przychody
Gaz
Ceny gazu ziemnego zaczęły spadać. Prognozy na nowy sezon
Gaz
Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan