Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego

Import LNG do Unii Europejskiej zmniejsza się ósmy miesiąc z rzędu. To efekt znacznego spadku popytu na gaz we Wspólnocie. Kraje Unii nauczyły się zużywać mniej surowca i inwestują w OZE. Spadają też zakupy gazu rurociągowego.

Publikacja: 19.03.2024 13:28

Unia importuje coraz mniej LNG. Wiemy, dlaczego

Foto: Adobe Stock

Kraje Unii Europejskiej ósmy miesiąc z rzędu ograniczają import LNG, w lutym jego wolumen spadł o 12 proc., do 10 mln ton – wynika z raportu Forum Krajów-Eksporterów Gazu (GECF — Gas Exporting Countries Forum).

Ciepła pogoda i drożyzna w Azji

Miesięczna wielkość importu również zmniejszyła się w porównaniu z poziomem z lutego 2022 r. Zdaniem autorów raportu spadek zakupów LNG w Europie wynika ze spadku zużycia gazu. Wpływ ma także wyższa cena gazu skroplonego na rynku spotowym LNG w regionie Azji i Pacyfiku w porównaniu z Europą.

Czytaj więcej

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Najbardziej import LNG zmniejszyły Francja, Turcja i Wielka Brytania. Zostało to częściowo skompensowane zwiększonym importem do Finlandii, Niemiec, Włoch i Holandii. W styczniu i lutym 2024 r. import LNG do Europy zmniejszył się o 10 proc. (2,4 mln ton) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do 21,08 mln ton – wynika z raportu. Głównym dostawcą gazu skroplonego na Stary Kontynent pozostają Stany Zjednoczone.

Norwegia rządzi w gazociągach

W lutym kraje Unii zmniejszyły także import gazu rurociągowego o 7 proc., do 12,4 mld m3. W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku UE zaimportowała 25,7 mld m3 gazu rurociągowego, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost ten wiąże się ze zwiększeniem dostaw głównie z Norwegii i Azerbejdżanu.

„Wielkość gazu importowanego rurociągami w lutym 2024 r. była najniższa od września 2023 r., który nastąpiły przerwy w dostawach w związku z aktywnymi pracami naprawczymi w Norwegii” – zauważył również GECF. W okresie styczeń-luty Norwegia odpowiadała za 58 proc. importu gazu rurociągami do Wspólnoty. Rosja ma 18 proc. udziału a Algieria 16 proc.

Obecnie rosyjski gaz rurociągowy dostarczany jest do Europy przez ukraińskie magistrale oraz przez Turcję (gazociągi Turecki Potok i Błękitny Potok). Gaz tranzytowy przez Ukrainę trafia na Słowację, Austrię i Węgry. Przez Turcję w ramach długoterminowych kontraktów do Serbii, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej.

Kraje Unii Europejskiej ósmy miesiąc z rzędu ograniczają import LNG, w lutym jego wolumen spadł o 12 proc., do 10 mln ton – wynika z raportu Forum Krajów-Eksporterów Gazu (GECF — Gas Exporting Countries Forum).

Ciepła pogoda i drożyzna w Azji

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Gaz
Początek roku dobry dla rynków gazu, ale popyt słabnie
Gaz
Jest decyzja lokalizacyjna dla terminalu LNG w Gdańsku
Gaz
Gaz w Europie tanieje. Zawdzięczamy to wiatrowi
Gaz
Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii