We wtorek kontrakty terminowe na gaz ziemny holenderskiego hubu TTF potaniały o 0,40 euro do 28 euro za megawatogodzinę, a kontrakty marcowe o 0,70 euro do 27,70 euro za megawatogodzinę. W Wielkiej Brytanii - podobnie, surowiec tanieje od początku roku.
„Sezon grzewczy 2023-2024 był wystarczająco komfortowy dla europejskiego rynku gazu ziemnego” – napisali analitycy ING w raporcie na temat perspektyw rynku energii w 2024 roku. Oczekują, że rynek, który praktycznie uwolnił się od rosyjskiego surowca, pozostanie zdrowy przez resztę roku.
Czytaj więcej
Wbrew porze roku i sytuacji geopolitycznej, gaz w Europie wciąż tanieje. Poniedziałkowy handel zakończył się obniżką ceny o 6,5 procent do 339 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
Pełne magazyny, taniejący gaz
Do końca sezonu grzewczego europejskie magazyny gazu pozostaną zapełnione w 52 procentach. To świetny wynik, w porównaniu ze średnią z pięciu lat wynoszącą 41 proc. Ułatwi to uzupełnianie dostaw w miesiącach letnich, twierdzi ING.
Według danych Gas Infrastructure Europe europejskie podziemne magazyny gazu (PMG) na 28 stycznia były zapełnione były w 71,5 procentach. W Polsce wciąż jest jeszcze zajęte ponad 78 proc. pojemności, co zabezpiecza 14 proc. krajowego zapotrzebowania. W największych PMG Europy — ukraińskich wolne już jest cztery piąte pojemności, ale starszy to na 30 proc. krajowego popytu. Sprzymierzeńcem Ukraińców jest pogoda. W tym tygodniu średnie temperatury przekroczą 10 st C.