Aktualizacja: 03.04.2025 18:54 Publikacja: 21.12.2023 16:22
Foto: Bloomberg
We wtorek 19 grudnia niemiecka państwowa firma energetyczna Sefe i norweska spółka Eqinor ogłosiły zawarcie umowy na dostawy gazu o wartości 50 mld euro. Ma to zapewnić jedną trzecią zapotrzebowania Niemiec na gaz dla przemysłu. Niemcy zmieniły kierunek dostaw gazu po tym, jak skutkiem wojny w Ukrainie były zakłócenia dostaw i pojawił się ogólny trend odchodzenia od robienia interesów z Rosją.
Transakcja Sefe z Equinorem umocniła pozycję Norwegii jako głównego dostawcy gazu do Niemiec, którą ten skandynawski kraj posiada od momentu zawieszenia przez Gazprom bezpośrednich dostaw gazociągiem Nord Stream w 2022 roku. W wyniku porozumienia Norwegia będzie miała udział w dostawach na poziomie, jaki miała Rosja przed agresją wobec Ukrainy w 2022 roku.
Po utracie w wyniku własnych działań niemal całego europejskiego rynku, rezerwy walutowe Gazpromu w ostatnim rok...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Nie takiego efektu ataków na ukraińską infrastrukturę gazową spodziewał się Kreml. Już w tym roku Ukraina kupi d...
Ukraiński dron miał uderzyć w rurociąg pietrowski, należący do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, w obwodzie...
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsc...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m3., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie przez...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas