Dlaczego gaz drożeje, choć powinien tanieć?

Podziemne magazyny w krajach Unii są już pełne, umowy na sezon zimowy podpisane, popyt spada - a na unijnym rynku gaz drożeje. Przyczyna leży w sytuacji na antypodach, na którą rynek reaguje nerwowo.

Publikacja: 08.09.2023 15:57

Na unijnym rynku gaz wciąż drożeje

Na unijnym rynku gaz wciąż drożeje

Foto: Bloomberg

Październikowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) rozpoczęły notowania w Londynie na giełdzie ICE po 393,6 dolarów (35,8 euro/MWh, +8,6 proc.) za tysiąc metrów sześciennych. Po kilku godzinach surowiec nieco potaniał - 389,4 dolara (+7,4 proc). dzień do dnia. W czwartek gaz podrożał o 6 proc.

Najpierw tydzień, potem dwa strajków

Reuters informował wcześniej, że zakłady Chevron w Gorgon i Wheatstone LNG w Australii mogą zostać na krótko zatrzymane od 7 września z powodu częściowych strajków (część załóg pracuje). Dzisiaj, 8 września, rozpoczęły się strajki na dwóch platformach Chevron. W ramach akcji pracownicy postanowili zrobić sobie przerwę w pracy i zaprzestać wykonywania niektórych obowiązków.

Czytaj więcej

Unijna energia coraz mniej polega na paliwach kopalnych

Strajki miały rozpocząć się wczoraj, 7 września, ale zostały przełożone na czas dodatkowych negocjacji z zarządem Chevronu. Jak wynika z komunikatu związku zawodowego Offshore Alliance, od 14 września pracownicy tych przedsiębiorstw mogą rozpocząć pełny dwutygodniowy strajk.

Australia jest głównym dostawcą gazu na rynek Azji (najwięcej sprzedaje Chinom, Japonii i Korei Płd). W Europie nie sprzedaje nic. Jednak spadek produkcji może zwiększyć konkurencję o LNG pomiędzy Azją a Europą i spowodować dalsze wahania cen giełdowych na rynku europejskim.

Jak uspokaja Bloomberg, strajki nie mogą jeszcze znacząco wpłynąć na sytuację na rynku gazu, gdyż magazyny gazu w Unii Europejskiej są zapełnione powyżej poziomów docelowych. Natomiast w przypadku długiego strajku pojawi się presja na unijny rynek gazu, którego uczestnicy pamiętają ubiegłoroczny, sztucznie wywołany przez Gazprom, kryzys energetyczny.

Związek pracowników Chevron po raz pierwszy ogłosił plany strajku na początku sierpnia. Domaga się on wyższych płac i lepszych warunków pracy. W obliczu doniesień o możliwym strajku cena gazu w Europie w hubie TTF wzrosła o 28 proc. w porównaniu z poprzednim zamknięciem, do 453 dolarów. Potem surowiec zaczął tanieć.

Czytaj więcej

Rosji brakuje lodołamaczy, eksport LNG może stanąć

Strach przed huśtawką podaży i popytu

„W obliczu malejącego zużycia gazu europejskie rynki gazu odnotowały ciągłe wahania cen w ciągu ostatnich trzech miesięcy ze względu na pogodę, prace konserwacyjne w zakładach gazowniczych, a ostatnio ryzyko potencjalnych strajków w Australii. Na rynkach dominuje strach przed niezrównoważoną huśtawką podaży i popytu na gaz” - zwracają uwagę eksperci Instytutu Ekonomiki Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) w analizie gazowego rynku nadesłanej do "Rzeczpospolitej".

IEEFA podkreśla, że obecna sytuacja jest jednak nieporównywalna z tym, co działo się w sierpniu na gazowym rynku Unii rok temu.

Czytaj więcej

Ważny dla Europy eksporter LNG pogrąża się w wewnętrznym kryzysie energetycznym

„Istnieje znaczna różnica między szczytową ceną TTF wynoszącą 340 euro/MWh w sierpniu 2022 r. a szczytową ceną 43 euro/MWh w sierpniu 2023 r. Te dwa miesiące rozpoczęły się od różnych warunków w poszczególnych latach. Zapotrzebowanie na gaz w Unii Europejskiej w lipcu 2022 r. wyniosło 20,5 mld m sześc. i było o 26 proc. wyższe niż w lipcu 2023 r. (15,1 mld m3); i odwrotnie, magazyny gazu na koniec lipca 2022 r. były zapełnione jedynie w 69 proc. w porównaniu z 86 proc. w lipcu 2023 r. Ze względu na niższe zużycie gazu w 2023 r. magazyny gazu zapełniały się wcześniej, co dotychczas powstrzymywało wzrost cen gazu”.

Październikowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) rozpoczęły notowania w Londynie na giełdzie ICE po 393,6 dolarów (35,8 euro/MWh, +8,6 proc.) za tysiąc metrów sześciennych. Po kilku godzinach surowiec nieco potaniał - 389,4 dolara (+7,4 proc). dzień do dnia. W czwartek gaz podrożał o 6 proc.

Najpierw tydzień, potem dwa strajków

Pozostało 91% artykułu
Gaz
Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne
Gaz
Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej
Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać