Październikowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) rozpoczęły notowania w Londynie na giełdzie ICE po 393,6 dolarów (35,8 euro/MWh, +8,6 proc.) za tysiąc metrów sześciennych. Po kilku godzinach surowiec nieco potaniał - 389,4 dolara (+7,4 proc). dzień do dnia. W czwartek gaz podrożał o 6 proc.
Najpierw tydzień, potem dwa strajków
Reuters informował wcześniej, że zakłady Chevron w Gorgon i Wheatstone LNG w Australii mogą zostać na krótko zatrzymane od 7 września z powodu częściowych strajków (część załóg pracuje). Dzisiaj, 8 września, rozpoczęły się strajki na dwóch platformach Chevron. W ramach akcji pracownicy postanowili zrobić sobie przerwę w pracy i zaprzestać wykonywania niektórych obowiązków.
Czytaj więcej
Analitycy Ember ustalili, że w pierwszym półroczu 2023 roku produkcja energii elektrycznej z węgla i gazu spadła w Unii Europejskiej do „rekordowo niskiego poziomu”.
Strajki miały rozpocząć się wczoraj, 7 września, ale zostały przełożone na czas dodatkowych negocjacji z zarządem Chevronu. Jak wynika z komunikatu związku zawodowego Offshore Alliance, od 14 września pracownicy tych przedsiębiorstw mogą rozpocząć pełny dwutygodniowy strajk.
Australia jest głównym dostawcą gazu na rynek Azji (najwięcej sprzedaje Chinom, Japonii i Korei Płd). W Europie nie sprzedaje nic. Jednak spadek produkcji może zwiększyć konkurencję o LNG pomiędzy Azją a Europą i spowodować dalsze wahania cen giełdowych na rynku europejskim.