W 2022 roku porównywalna wartość została osiągnięta dopiero 1 września. Stowarzyszenie Operatorów Magazynów Gazu Ines uważa, że możliwe jest stuprocentowe zapełnienie magazynów już we wrześniu.
Czytaj więcej
W ciągu tygodnia giełdowe ceny gazu w Europie spadły o 60 dolarów, z 358 dolarów za tysiąc metrów sześciennych do 298 dolarów, czyli do 25,1 euro za MWh.
„Jeżeli magazynowanie będzie kontynuowane z dotychczasową regularnością, poziom napełnienia wynoszący 95 procent mógłby zostać osiągnięty już w sierpniu, a pełne napełnienie byłoby możliwe już we wrześniu” - powiedział agencji dpa Sebastian Bleschke, dyrektor zarządzający Energy Storage Initiative (Ines). Przepis wprowadzony w zeszłym roku w czasie kryzysu gazowego mówi, że do 1 września magazyny gazu powinny być zapełnione w 75 proc., do 1 października w 85 proc., a do 1 listopada w 95 procentach.
Magazyny kompensują wahania zużycia gazu, tworząc w ten sposób system buforowy dla rynku. Ostatnio, rankiem 14 listopada 2022 r., w Niemczech odnotowano 100-procentowy poziom napełnienia. Zimą stany napełnienia zwykle spadają, jednak po zakończeniu okresu grzewczego ponownie wzrastają. Według wcześniejszych informacji rządu federalnego, ilość gazu ziemnego zmagazynowanego w zbiornikach na poziomie 100 procent odpowiada zużyciu średnio dwóch do trzech mroźnych zimowych miesięcy.
Czytaj więcej
Komisja Europejska ogłosiła drugi przetarg na wspólne zakupy gazu przez kraje Wspólnoty. W podziemnych magazynach krajów Unii wolne pozostało 20 proc. pojemności.