"Dzisiaj ogłaszamy drugi przetarg na wspólny zakup gazu. Zgłoszony popyt wyniósł 16 mld m sześc., czyli o jedną trzecią więcej niż w pierwszym przetargu" - napisał wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič, na portalu społecznościowym w piątek.
Pięć rund wspólnych zakupów gazu w Unii Europejskiej
Pierwszy przetarg w ramach wspólnych zakupów gazu odbył się wiosną tego roku. KE poinformowała o pozytywnej reakcji rynku. Według Šefčoviča wspólne zapotrzebowanie krajów UE wyniosło 11,6 mld m sześc. Dostawcy zaoferowali w przetargu wolumen ponad 13,4 mld m sześc. do wypełnienia magazynów gazu UE na nadchodzącą zimę. Operator serwisu zebrał najatrakcyjniejsze oferty na dostawę 10,9 mld m sześc. gazu. W czerwcu podpisano pierwsze kontrakty w oparciu o wyniki tego przetargu.
Czytaj więcej
Surowiec, który jeszcze rok temu kosztował blisko 4000 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, dziś jest do kupienia po niecałe 270 dol. Ostatni raz gaz w tej cenie Gazprom sprzedawał w 2018 r.
Komisja Europejska planuje zorganizować w 2023 r łącznie pięć rund wspólnych zakupów gazu, których mechanizm uzgodniono w grudniu 2022 r.
Polega on na tym, że spółki gazownicze oraz przedsiębiorstwa zużywające „błękitne paliwo” w krajach UE zgłaszały swoje zapotrzebowanie na import gazu. Warunkiem wstępnym było zebranie wniosków na ok. 13,5 mld m sześc. ze wszystkich krajów Unii. Stanowi to 15 proc. zobowiązań państw UE do zapełnienia podziemnych magazynów gazu.