Amerykański wywiad zawczasu wiedział o planach zamachu na Nord Stream

Stany Zjednoczone miały informacje o szczegółowym ukraińskim planie ataku na rurociąg Nord Stream trzy miesiące przed jego wysadzeniem – poinformował dziennik „The Washington Post”, powołując się na informacje, które wyciekły do internetu.

Publikacja: 06.06.2023 18:57

Amerykański wywiad zawczasu wiedział o planach zamachu na Nord Stream

Foto: Adobe Stock

CIA dowiedziała się w czerwcu zeszłego roku za pośrednictwem „europejskiej agencji szpiegowskiej”, że sześcioosobowy zespół ukraińskich sił specjalnych zamierza wysadzić w powietrze projekt gazowy między Rosją a Niemcami - poinformowała gazeta.

Czytaj więcej

Niemcy: ślad sprawców wybuchu na Nord Stream prowadzi na Ukrainę

Raporty europejskiego wywiadu zostały udostępnione na platformie Discord, rzekomo przez członka Air National Guard Jacka Teixeirę, który został niedawno oskarżony w związku z wyciekiem poufnych dokumentów amerykańskich. „The Washington Post” powiedział, że otrzymał kopię od jednego z internetowych przyjaciół Teixeiry. Raport wywiadu został oparty na informacjach uzyskanych od informatora na Ukrainie – poinformował „Washington Post”, dodając, że CIA podzieliła się raportem z Niemcami i innymi krajami europejskimi w czerwcu ubiegłego roku.

Według amerykańskiego dziennika opisane w raporcie szczegóły obejmowały m.in. liczbę agentów i metody ataku. Oznaczałoby to, że przez prawie rok zachodni sojusznicy mieli podstawy podejrzewać Kijów o sabotaż na Nord Stream – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Dziwne zachowanie Niemców: ubezpieczyli wysadzony rosyjski gazociąg

Dziennik napisał, że urzędnicy w kilku krajach potwierdzili, że raport wywiadu opublikowany na Discordzie dokładnie zawiera to, co europejska służba dostarczyła CIA. The Post poinformował, że zgodził się ukryć nazwę kraju europejskiego, a także niektóre szczegóły planu na prośbę urzędników państwowych, powołując się na ryzyko dla źródeł i operacji. CIA nie komentuje doniesień dziennika.

Kilka podwodnych eksplozji rozerwało Nord Stream 1 i nowo wybudowane rurociągi Nord Stream 2, które łączą Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie we wrześniu 2022 r. Do wybuchów doszło w strefach ekonomicznych Szwecji i Danii. Oba kraje twierdzą, że eksplozje były zamierzone, ale jeszcze nie ustalono, kto był za nie odpowiedzialny. Oba kraje oraz Niemcy prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu. Waszyngton i NATO nazwały incydent „aktem sabotażu”. Moskwa zrzuciła winę na Zachód. Żadna ze stron nie przedstawiła dowodów na to, kto faktycznie dokonał ataków.

Gaz
Pierwsza konfiskata pieniędzy Gazpromu w Unii. Zasiliły budżet Niemiec
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gaz
Gaz popłynie przez Ukrainę także w przyszłym roku. Ale nie z Rosji
Gaz
Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz
Gaz
Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Gaz
Jak powstrzymać rosyjskie LNG? Francja ma pomysł