Orbán szuka gazu w Katarze. Zwrot w węgierskiej polityce energetycznej?

To może być zwrot w węgierskiej polityce energetycznej. Wiktor Orbán ogłosił, że chce zmniejszyć zależność Węgier od rosyjskiego gazu. I „prawie znalazł” zamiennik. Rozmawia z Katarem o dostawcach.

Publikacja: 23.05.2023 17:57

Orbán szuka gazu w Katarze. Zwrot w węgierskiej polityce energetycznej?

Foto: Bloomberg

Węgry prowadzą rozmowy z Katarem w sprawie zakupu gazu, aby zmniejszyć zależność kraju od Rosji. Takie oświadczenie złożył premier Węgier Wiktor Orbán, zaznaczając jednocześnie, że negocjacje nie zostały jeszcze zakończone, a kraj szuka dostawców gazu na całym świecie, informuje agencja Bloomberg.

Węgierski premier wyjaśnił, że obecnie „połowę potrzeb energetycznych Węgier pokrywa Rosja na podstawie długoterminowych kontraktów. Na drugą połowę musimy znaleźć innych partnerów. Szukamy na całym świecie, a Katar jest dla nas potencjalnym partnerem”.

Agencja Unian przypomina, że podczas gdy węgierscy partnerzy z Unii podjęli radykalne kroki w celu zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu i ropy po inwazji Moskwy na Ukrainę, Orban zawarł dodatkowe umowy z Rosją, twierdząc, że otrzymał korzystną cenę. Nie wpłynęło to jednak na ceny gazu i prądu na węgierskim rynku i na poziom inflacji, która do dziś jest najwyższa w Unii. Węgry otrzymały również zwolnienie z unijnych sankcji naftowych wobec Rosji. Dostają rosyjską ropę południową nitką naftociągu Przyjaźń przez Ukrainę - jedyną częścią tej magistrali, która jeszcze pracuje.

Czytaj więcej

To już koniec rosyjskich rurociągów. Unia kończy z zależnością

Rząd Orbana od początku utrudniał też unijną pomoc Ukrainie. 15 maja 2023 roku Węgry zablokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro. Decyzja wynika m.in. z faktu, że OTP Bank, największy węgierski bank, znalazł się na ukraińskiej liście firm - sponsorów rosyjskiej wojny, które nadal prowadzą interesy w Rosji i finansują rosyjską armię.

„Chcę jasno powiedzieć, że tak długo, jak Ukraina utrzymuje OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny, nie możemy popierać rozwiązań, które wymagają nowych poświęceń gospodarczych i finansowych ze strony Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. To samo dotyczy sankcji kolejnych sankcji” – powiedział Peter Szijjarto szef węgierskiego MSZ.

17 maja 2023 roku pojawiła się informacja, że ​​Węgry będą nadal blokować pomoc Wspólnoty ​​dla Ukrainy i nie poprą sankcji wobec Rosji.

Gaz
Niemcy zrywają wszystkie umowy z Gazpromem. Zapolują na pieniądze koncernu
Gaz
Czy Gazprom powstanie z kolan? Do wcześniejszych porażek dodał właśnie kolejną
Gaz
Inwestorzy nie wierzą w Gazprom. Od początku roku stracił jedną czwartą wartości
Gaz
Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Gaz
Angela Merkel może odpowiedzieć za gazowy szantaż Putina
Gaz
Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Skąd takie opóźnienie?