Tajna walka Eni z Gazpromem przed sądem

Gdyby nie jedno zdanie w korespondencji z akcjonariuszami rosyjskiego koncernu, nikt by nie widział, że najdłużej współpracujący z Rosjanami zachodni koncern pozwał Gazprom przed międzynarodowy sąd.

Publikacja: 09.05.2023 11:25

Tajna walka Eni z Gazpromem przed sądem

Foto: Bloomberg

Włoska grupa naftowo-gazowa Eni prowadzi postępowanie arbitrażowe w związku z brakiem dostaw gazu od Gazpromu. Stało się to znane z odpowiedzi kierownictwa firmy akcjonariuszom.

„Redukcja (dostaw gazu - red.) przeprowadzona przez Gazprom Export jest przedmiotem poufnego arbitrażu” – cytuje odpowiedź Rosjan agencja Bloomberga.

Dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi, powiedział pod koniec kwietnia, że ​​dostawy rosyjskiego gazu do Włoch spadły prawie do zera. Firma poinformowała, że ​​dostawy zaczęły spadać latem 2022 roku. Włosi prawdopodobnie walczą o odszkodowanie za zerwanie kontraktu przez Gazprom.

Czytaj więcej

Kazachstan może zablokować rosyjskie aktywa. Giełda już wyrzuciła Gazprom

Eni, który obecny jest w Rosji od 60 lat, dostarczył przez ten czas Rosjanom wiele technologii i swoje know-how, zapowiedział całkowitą rezygnację z rosyjskiego gazu do 2025 roku. Już kupuje gaz od innych producentów – Algierii, Egiptu, Kataru.

Zanim Rosja napadła na Ukrainę, udział rosyjskiego gazu we Włoszech wynosił około 40 procent. Szybko okazało się, że możliwości zakupu spoza Rosji są ogromne.

W tym roku Włochy będą w stanie zastąpić już 80 proc. importowanego z Rosji gazu, czyli 17,6 mld m sześc. Eni liczy też na gaz skroplony, który sam produkuje. Kontraktowane wielkości dostaw LNG do klientów podwoją się do 2026 r., do 18 mln ton rocznie, podała firma.

W bieżącym roku spółka planuje uruchomienie pierwszej fazy zagospodarowania złoża naftowo-gazowego Baleine na szelfie Wybrzeża Kości Słoniowej oraz pływającą terminal LNG u wybrzeży Republiki Konga, a także uruchomienie produkcji LNG w Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Norwegii i kontynuację odpowiedniego programu w Algierii.

W 2024 roku planowane jest dodatkowe uruchomienie produkcji gazu skroplonego w spółkach koncernu w Egipcie, Kazachstanie, Norwegii i we Włoszech.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego