W trakcie kryzysu energetycznego woda w wielu niemieckich publicznych basenach stała się zimniejsza. Teraz pierwsze baseny ponownie podniosły jej temperaturę. „Ostatnio dostaliśmy sygnały, że temperatura wody w niektórych basenach ponownie wzrasta” – powiedziała Ann-Christin von Kieter, rzeczniczka niemieckiego związku branżowego reprezentującego właścicieli basenów - Deutsche Gesellschaft für das Badewesen (DGfdB).

Czytaj więcej

Kurczą się niemieckie zapasy gazu. Władze uspokajają: paliwa wystarczy

Mimo, iż są to nadal pojedyncze przypadki, całkiem możliwe, że kolejne obiekty także pójdą w ich ślady. „Patrząc na sezon 2023, trend w branży zmierza w kierunku rozluźnienia zasad oszczędzania” – dodała rzeczniczka.

W krytych pływalniach w miastach Zagłębia Ruhry: Kamen, Bönen i Bergkamen, temperatura wody wróciła do poziomu sprzed kryzysu. W wyniku obniżenia temperatury, które miało miejsce latem ubiegłego roku, zaoszczędzono znaczną ilość gazu - poinformowały przedsiębiorstwa komunalne GSW.

Jednak redukcja miała również swoje wady: dzieci, rodzice i uczestnicy zajęć fitness w szczególności skarżyli się na niższe temperatury. Woda w krytych basenach w Trewirze i w Neunkirchen w Kraju Saary również ostatnio ponownie się ociepliła. Stadtwerke München ponownie podniosło temperaturę w dwóch basenach na początku grudnia.

Według badania firmy konsultingowej EY prawie co trzecia niemiecka gmina zamknęła kryte i odkryte baseny lub ograniczyła ich działanie w ostatnich 12 miesiącach.