Kurczą się niemieckie zapasy gazu. Władze uspokajają: paliwa wystarczy

Niższe temperatury powodują wzrost zużycia gazu w Niemczech. Nadal jest poniżej poziomu z poprzedniego roku, ale przewidywany cel oszczędności na poziomie 20 procent jest bardzo odległy. Jednak zbiorniki są nadal dobrze wypełnione a władze niemieckie uspokajają, że gazu nie zabraknie.

Publikacja: 27.01.2023 09:38

Kurczą się niemieckie zapasy gazu. Władze uspokajają: paliwa wystarczy

Foto: Bloomberg

Firmy i konsumenci w Niemczech nadal oszczędnie zużywają gaz ziemny. Jednak zimowa aura utrudniła oszczędzanie. W sumie zużycie w trzecim tygodniu kalendarzowym tego roku było o 9,4 proc. niższe od średniego zużycia z lat 2018-2021. W poprzednim tygodniu spadek wyniósł aż 34 proc., głównie za sprawą znacznie wyższych temperatur. Podsumowując, zużycie skorygowane o temperaturę w drugim i trzecim tygodniu 2023 roku było o około 19,5 procent niższe od wartości referencyjnej na lata 2018-2021 - poinformowała Federalna Agencja Sieciowa w swoim codziennym raporcie zarządzania gazem. „W trzecim tygodniu kalendarzowym oszczędzamy (zbyt) mało gazu ze względu na temperaturę” – napisał na Twitterze prezes Urzędu Klaus Müller. „Pomimo dobrze zaopatrzonych magazynów gazu i ważnych nowych terminali LNG potrzebujemy 20 proc. oszczędności na zimę 23/24.” – napisał.

Czytaj więcej

Niemcom do końca zimy nie zabraknie gazu. Magazyny są niemal pełne

Tymczasem poziom napełnienia zbiorników magazynowych gazu ponownie spada z powodu zimowych temperatur. Drugi dzień z rzędu spadły one o ponad jeden punkt procentowy, wynika z danych europejskiego stowarzyszenia magazynowania gazu GIE. Poziom napełnienia wyniósł w czwartek 26 stycznia rano 83,8 proc. Dla porównania: 24 stycznia rok temu poziom wypełnienia wynosił 37,8 proc. Największy niemiecki magazyn w Rehden w Dolnej Saksonii zanotował ostatnio poziom wypełnienia 90,3 proc. Wartość ta praktycznie nie zmieniła się od 13 stycznia.

W całej UE poziom wypełnienia wyniósł 76,4 procent, czyli o 0,7 punktu mniej niż dzień wcześniej.

Poziomy napełnienia magazynów gazu w Niemczech spada od 9 stycznia.

Komisja Europejska chce, aby państwa członkowskie dążyły do osiągnięcia poziomu wypełnienia 55 procent w całej UE 1 lutego, pod warunkiem, że zimowe miesiące nie będą chłodniejsze niż średnia. Gaz nadal płynie na stałe rurociągami importowanymi do Niemiec z Norwegii, Holandii i Belgii. Niemcy otrzymują teraz również gaz ziemny za pośrednictwem terminali LNG na niemieckich wybrzeżach - informuje Federalna Agencja Sieciowa.

Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Orlen stawia na większe wydobycie i zakupy gazu
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń