Gazprom sięgnął po pieniądze Niemców. Oczyścił konta rosyjskiej spółki

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom opróżnił konta Wintershell – największego niemieckiego koncernu naftowo-gazowego. Z rachunków rosyjskiej spółki-córki Niemców wyparowały blisko 2 miliardy euro.

Publikacja: 24.01.2023 14:57

Gazprom sięgnął po pieniądze Niemców. Oczyścił konta rosyjskiej spółki

Foto: Adobe Stock

O sprawie pisze Financial Times. Los rosyjskiego biznesu Wintershall świadczy o trudnej sytuacji zachodnich koncernów próbujących wydostać się z Rosji objętej ostrymi międzynarodowymi sankcjami. Financial Times powołuje się na Mario Mehrena, dyrektora generalnego Wintershall Dea.

Spędził on większość zeszłego roku na uzasadnianiu obecności firmy w Rosji oraz tłumaczeniu, dlaczego spółka zależna BASF była jedną z ostatnich zachodnich firm, które kontynuowały wydobycie ropy i gazu po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Jak zauważył Mehren, firma ostatecznie opuszcza Rosję, ale kontrolowany przez Kreml Gazprom przejął kontrolę nad spółkami joint venture niemieckiej firmy na Syberii i opróżnił ich wspólne konta bankowe. Zniknęło prawie 2 miliardy euro gotówki należące do Wintershall.

Czytaj więcej

Kreml naciska na Kazachstan w sprawie ropy i gazu

Mehren, który wcześniej opowiadał się za bliższymi związkami z Rosją, przyznał, że praca w Federacji Rosyjskiej jest już „nieracjonalna”.

BASF przyznał, że jego spółka zależna „straciła rzeczywisty wpływ” na swoje pola gazowe w Rosji i że grupa odpisała 7,3 mld euro w związku z decyzją o wycofaniu się Wintershall, pozostawiając spółkę ze stratą netto w wysokości 1,4 mld euro.

Agencja Unian przypomina zachowanie Niemców, po agresji Rosji na Ukrainę: 24 lutego 2021 roku Wintershall Dea przestał finansować budowę gazociągu Nord Stream 2. Do tej pory był obok austriackiego OMV, niemieckiego Uniper, francuskiego Engie i brytyjsko-niderlandzkiego Shell partnerem Gazpromu w tym projekcie. Udzielił Rosjanom kredytu w wysokości 950 mln euro.

5 listopada 2022 roku w mediach pojawiła się informacja, że Wintershall Dea wciąż dostarcza Gazpromowi kondensat gazowy ze złóż, które posiada w Rosji. Po ujawnieniu tego Niemcy zapowiedzieli, że do końca roku zamkną swoje rosyjskie biznesy i opuszczą ten rynek.

Wycofanie się zachodnich koncernów z Rosji przełożyło się na potężne tąpnięcie rosyjskiej gospodarki i jej bogaczy. W dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, najbogatsi Rosjanie stracili łącznie 46,6 mld dolarów. Na koniec 2022 roku ich straty zbliżyły się do 100 miliardów dolarów.

27 czerwca 2022 roku po raz pierwszy od stu lat Rosja nie spłaciła długu państwowego. Na koniec sierpnia 80 proc. Rosjan pozostało bez oszczędności. 5 grudnia 2022 roku weszły w życie unijne sankcje naftowe wobec Rosji. 19 grudnia 2022 r. rosyjskie akcje wykazały największy na świecie roczny spadek wartości.

21 grudnia 2022 roku Roskosmos odnotował rekordowe straty. 10 stycznia 2023 roku Kreml przyznał się do rekordowego wzrost deficytu budżetu państwa. Sięgnął on 3,9 bln rubli (wtedy 56 mld dol.).

Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni