O sprawie pisze Financial Times. Los rosyjskiego biznesu Wintershall świadczy o trudnej sytuacji zachodnich koncernów próbujących wydostać się z Rosji objętej ostrymi międzynarodowymi sankcjami. Financial Times powołuje się na Mario Mehrena, dyrektora generalnego Wintershall Dea.
Spędził on większość zeszłego roku na uzasadnianiu obecności firmy w Rosji oraz tłumaczeniu, dlaczego spółka zależna BASF była jedną z ostatnich zachodnich firm, które kontynuowały wydobycie ropy i gazu po rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Jak zauważył Mehren, firma ostatecznie opuszcza Rosję, ale kontrolowany przez Kreml Gazprom przejął kontrolę nad spółkami joint venture niemieckiej firmy na Syberii i opróżnił ich wspólne konta bankowe. Zniknęło prawie 2 miliardy euro gotówki należące do Wintershall.
Czytaj więcej
W ciągu dwóch tygodni Władimir Putina dwa razy rozmawiał z prezydentem Kazachstanu. Kreml próbuje wymusić na Kazachach podpisanie strategicznego porozumienia energetycznego, które zablokuje Astanie swobodny handel kazachskimi surowcami.
Mehren, który wcześniej opowiadał się za bliższymi związkami z Rosją, przyznał, że praca w Federacji Rosyjskiej jest już „nieracjonalna”.