„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraju” – powiedział Aleksander Nowak, wicepremier Rosji, w wywiadzie dla programu „Moskwa, Kreml, Putin” w kremlowskiej propagandowej telewizji Rossija 1.
Według Nowaka „zarówno Stany Zjednoczone, Ukraina, jak i Polska swego czasu mówiły, że „ta infrastruktura nie zadziała, a one zrobią wszystko, by tak się stało”, dlatego oczywiście należy się temu poważnie przyjrzeć” – cytuje agencja RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Ciśnienie w gazociągu Nord Stream 1 ustabilizowało się, wyciek gazu ustał, całe paliwo wyciekło także z tego gazociągu – poinformowała 2 października na Twitterze duńska agencja energetyczna, powołując się na rosyjsko-niemiecką spółkę Nord Stream AG.
Na pytanie, czy dostanie się wody do pękniętych rury może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie, Nowak odpowiedział, że takich wypadków nigdy nie było, a to oznacza, że trudno jednoznacznie ocenić. Zapytany, czy gazociąg można naprawić, odpowiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości”.
Wcześniej o sposobach takich napraw wspominał jeden z rosyjskich specjalistów. Aleksandr Gofsztejn, były szef Rosyjskiego Centrum Przygotowania Ratowników, zwraca uwagę, że w gazociągach wyciek jest „zwyczajną sytuacją, (...) wszystko to jest przewidziane. Istnieje nawet specjalny zestaw naprawczy do takich awarii”. Po zakończeniu procesu uwalniania gazu, możliwe będzie rozpoczęcie eliminowania skutków awarii.