Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe paliwo wydobywane w Norwegii przez PGNiG trafi do Polski. Spółka jednak nie ma wciąż zabezpieczonej pełnej bazy surowcowej na potrzeby nowej rury. Przekonuje jednak, że rozmowy z potencjalnymi dostawcami surowca z kierunku norweskiego i nie tylko są w toku.
W związku z ostatnimi wydarzeniami, m.in. wstrzymaniem dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, efekty działalności PGNiG w Norwegii nabrały szczególnego znaczenia. Już wkrótce, po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny gazu ziemnego wydobyte przez PGNiG w Norwegii będą przesłane do Polski. – Dziękuję partnerom koncesyjnym PGNiG Upstream Norway oraz norweskiej administracji naftowej, bez których uzyskanie w tym roku dodatkowego pół miliarda metrów sześciennych gazu nie byłoby możliwe – podkreśliła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
Czytaj więcej
Oddanie do użytku dwóch nowych otworów na złożu Ærfugl spowoduje, że koncern będzie pozyskiwał z niego o 0,22 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie więcej niż dotychczas.
Zwiększenie wydobycia gazu dotyczy trzech złóż: Skarv, Gina Krog i Duva. W przypadku dwóch pierwszych, wzrost produkcji będzie możliwy dzięki zaprzestaniu procesu ponownego zatłaczania gazu do złoża. Zatłaczanie to zabieg powszechnie stosowany przez firmy działające na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w celu intensyfikacji wydobycia ropy naftowej, zatłoczony gaz jest odzyskiwany w późniejszej fazie eksploatacji złoża. Decyzja o zaprzestaniu zatłaczania gazu oznacza modyfikację Planu Zagospodarowania Złoża, dlatego wymaga zgody norweskiej administracji naftowej. PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uzyskało takie zgody, co pozwoli Spółce uzyskać do końca roku dodatkowo ponad 300 mln m sześc. z Gina Krog oraz prawie 150 mln m sześc. gazu ziemnego ze złoża Skarv. W przypadku Duvy, zwiększenie wydobycia jest możliwe dzięki wykorzystaniu wolnych mocy instalacji wydobywczej obsługującej złoże Gjøa oraz sąsiednie, do której podłączona jest Duva. Wolne moce będą dostępne do końca sierpnia, kiedy do instalacji zostanie podłączone kolejne złoże – Nova. Do tego czasu PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć z Duvy dodatkowe ok. 30 mln m sześc. gazu.
Czytaj więcej
Nie ma lepszego miejsca niż giełda, aby zrównoważyć popyt z podażą – mówi były prezes PGNiG Piotr Woźniak, komentując trwającą dyskusję o sposobie indeksowania cen gazu ziemnego.