Duński operator sieci przesyłowych Energinet.dk zakończył prace budowlane na Morzu Północnym. Oznacza to, że gaz norweski może płynąć już do Danii przez ponad 120-kilometrową nową rurę gazową, która jest połączona z norweskim gazociągiem przesyłowym do Europy Europipe II.

Prace budowalne rozpoczęto w 2020 r. Wpinka systemu duńskiego do norweskiego jest możliwa poprzez zainstalowanie kolektora, łączącego dwa gazociągi. Kolektor ten nazywany jest PLEM – Pipeline End Manifold.

Duńczycy podkreślają jednak, że minie jeszcze kilka miesięcy, zanim konsumenci będą mogli skorzystać z norweskiego gazu. Jak dotychczas Dania nie była połączona z gazowym systemem przesyłowym Norwegii. Najpierw musi zostać ukończona rozbudowa norweskiego terminalu odbiorczego w Nybro, który przesyła gaz poprzez gazociąg Europipe II dalej do Europy. Prace budowalne za pozostałymi elementami Korytarza Norweskiego trwają. W Danii trwa budowa lądowych odcinków gazociągu. Oddanie do użytku częściowego przesyłu gazu przez Baltic Pipe planowane jest na październik 2022 r., a pełne na 1 stycznia 2023 r. Wówczas ma być gotowa pełna moc tej infrastruktury sięgającą 10 mld m sześc.