„31 marca Grupa Gazprom zakończyła swój udział w niemieckiej spółce Gazprom Germania GmbH i wszystkich jej aktywach, w tym Gazprom Marketing & Trading Ltd” – odpowiednie zawiadomienie rosyjskiego koncernu zostało opublikowane 1 kwietnia.
Wcześniej niemiecka gazeta "Handelsblatt" informowała, że niemieckie ministerstwo gospodarki pracuje nad scenariuszami na wypadek wstrzymania dostaw energii z Rosji. Planowana jest nacjonalizacja niemieckich spółek zależnych należących do Gazpromu i Rosnieft. To samo zapowiedział rząd brytyjski. Na początku marca władze brytyjskie nałożyły na Gazprom sankcje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Gazprom nie może już emitować papierów dłużnych ani akcji w Wielkiej Brytanii i kredytować się w brytyjskich bankach.
Co to oznacza? Między innymi Niemcy odzyskaliby największe magazyny gazu na swoim terenie. W Wielkiej Brytanii spółka Gazprmu obsługiwała ok. 30 tysięcy klientów. Teraz trzeba będzie im zaproponować handel na nowych zasadach.
W piątek Gazprom rozpoczął wysyłanie powiadomień do kontrahentów o przejściu na nowy system płatności za gaz w rublach. Rzecznik Kremla Pieskow zapewnił, że dostawy gazu nie zostaną wstrzymane z powodu przejścia na nowy system płatności.
„Płatności za faktyczne dostawy, które są obecnie realizowane, nie należy dokonywać dzisiaj. Powinno się to odbyć pod koniec kwietnia, a nawet na początku maja” - powiedział Pieskow w odpowiedzi na pytanie z "Kommiersanta".