PGNiG odpowiada Gazpromowi: obniżcie ceny kontraktowe

Polska spółka wniosła o oddalenie roszczeń rosyjskiego koncernu w sprawie podwyżki cen za gaz dostarczany w ramach kontaktu jamalskiego. Dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny.

Publikacja: 11.02.2022 09:30

PGNiG odpowiada Gazpromowi: obniżcie ceny kontraktowe

Foto: Bloomberg

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu, w której wniosło o oddalenie jako niedopuszczalnych pod względem formalnym, ewentualnie jako bezzasadnych merytorycznie, roszczeń obejmujących żądanie podwyższenia ceny za dostarczany gaz ziemny w ramach kontaktu jamalskiego. Żądania rosyjskiego koncernu były składane w dniach 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 r. Z kolei w połowie stycznia tego roku Gazprom i Gazprom Export wezwali polską spółkę na arbitraż przed Trybunał Arbitrażowy ad hoc z siedzibą w Sztokholmie.

Czytaj więcej

Gazprom skarży PGNiG. Szykuje się pojedynek w międzynarodowym arbitrażu

Dodatkowo PGNiG - w przypadku stwierdzenia przez trybunał dopuszczalności zmiany ceny kontraktowej w 2017 r. - zgłosiło roszczenie wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej od 1 listopada 2017 r., na podstawie złożonego wówczas wniosku. Zgłosiło również roszczenie wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej od 1 listopada 2021 r. w ramach kolejnego swojego wniosku. Złożono go 1 listopada 2020 r., a następnie zmodyfikowano 28 października 2021 r.

„Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy, podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy, te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna - wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu” – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Majewski, prezes PGNiG. Polska spółka zauważa, że wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na wnioski PGNiG z 2017 r. i 2020 r. o obniżenie ceny.

Rozpoczęcie postępowania arbitrażowego nie wyklucza polubownego rozwiązania sporu. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnio to się nie udawało. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., dopiero w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

Kontrakt jamalski zawarty z Gazpromem obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. Na jego mocy Polska może importować z Rosji do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. Obecnie cena w kontrakcie określana jest zarówno na podstawie kursu ropy jak i cen gazu na rynkach zagranicznych.

Czytaj więcej

Starcie Gazpromu z PGNiG. Kto wygra tym razem?
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Gaz
Agent Stasi pracuje dla Amerykanów nad uruchomieniem gazociągu Gazpromu
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście