Jak informuje portal Axios, powołując się na dokumenty z ambasady Niemiec w Waszyngtonie, według niemieckiego rządu nowe sankcje mogłoby zaszkodzić jedności transatlantyckiej Unii z USA. „Obawiamy się, że wznowione jednostronne działania Kongresu (…) poważnie osłabią transatlantycką jedność w odniesieniu do Rosji” – cytuje Niemców portal.
Ustępujący rząd Angeli Merkel, zapewnia że Nord Stream 2 nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy, o ile gaz jest i będzie dalej transportowany przez terytorium tego kraju. A Niemcy mają argumenty, by przekonać Rosję, iż porzucenie ukraińskich magistrali im się nie opłaci. W takim wypadku Berlin może wycofać się w wielu dwustronnych projektów. Niemcy nie wspominają w ogóle o sprzeciwie m.in. republik bałtyckich, Słowacji i Polski, która jest uczestnikiem procesu certyfikacji rosyjskiej rury.
Republikańscy kongresmeni proponują nałożenie sankcji na firmy zajmujące się certyfikacją gazociągu, a także na operatora Nord Stream 2 AG. Administracja prezydenta Joe Bidena stara się przekonać demokratycznych senatorów do odrzucenia republikańskich poprawek dotyczących zaostrzenia sankcji wobec Nord Stream 2. Według gazety The Hill, republikańscy senatorowie Jim Risch i Ted Cruz, którzy złożyli poprawki, „prą do głosowania”.
Według gazety administracja Bidena wyraziła zaniepokojenie, że wprowadzenie ostrzejszych działań w sprawie Nord Stream 2 może wywołać niezadowolenie Niemiec, "ważnego europejskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych w walce ze zmianami klimatycznymi i w ograniczaniu rosnących wpływów Chin na świecie". Dlatego sekretarz stanu Anthony Blinken ma zamiar znieść sankcje za certyfikację rosyjskiego gazociągu i wezwał senatorów Demokratów do zablokowania poprawek.
Nord Stream 2 mógłby rozpocząć pracę bez certyfikacji, tak jak miało to miejsce w przypadku niemieckich projektów NEL i EGL 401, kiedy to za wcześniejsze uruchomienie operator zapłacił około miliona euro kary.