– Joe Biden chce, aby władze USA wykorzystały wszystkie narzędzia, by przekonać partnerów do rezygnacji z realizacji Nord Stream 2 – powiedział kandydat na sekretarza stanu USA Anthony Blinken, podczas przesłuchania w Komisji Senatu USA.

Ustępująca administracja tym tygodniu nałożyła sankcje na statek „Fortuna”, który ma położyć ostatnie 157 km „Nord Stream 2”, oraz na jego właściciela – rosyjską firmę „KBT-Rus”.

„Prezydent elekt w pełni was popiera w tym, że ​​Nord Stream 2 to zły pomysł” – powiedział Blinken do jednego z senatorów. „Muszę przyjrzeć się obowiązującym przepisom, aby ustalić, co możemy zrobić, aby zapobiec ukończeniu budowy. Będę musiał skonsultować się z prezydentem elektem” – dodał.

""

Pipeline/ Bloomberg

energia.rp.pl

Taktyka ma być taka, że Stany Zjednoczone będą starały się przekonać zagranicznych partnerów do zaprzestania wspierania rurociągu. „Ale jeśli to nie zadziała, będziemy musieli poważnie rozważyć narzędzia, których jeszcze nie używaliśmy” – powiedział.

„Wiem, że on (Biden – red.) chciałby, abyśmy użyli wszelkich środków perswazji, by przekonać naszych przyjaciół i partnerów, w tym Niemcy, aby nie forsowali dalej (projektu Nord Stream 2 – red „- zakończył Blinken.

Nord Stream 2 ma dwie nitki, którymi bezpośrednio po dnie Bałtyku ma docierać z Rosji do Niemiec do 55 mld m3 gazu rocznie. Daj to razem z dwoma istniejącymi już nitkami 110 mld m3 gazu rocznie. Pozwoliłoby to Niemcom stać się głównym gazowym hubem Europy.