Kurs Duonu mocno spada

Giełdowi gracze liczyli, że w pierwszym półroczu grupa wypracuje zdecydowanie lepsze wyniki finansowe od opublikowanych dziś rano. W efekcie wyprzedają akcje spółki.

Publikacja: 20.08.2015 12:46

Kurs Duonu mocno spada

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Na otwarciu dzisiejszej sesji inwestorzy handlowali walorami Grupy Duon po 3,63 zł. Był to kurs o 3,2 proc. niższy od zanotowanego na wczorajszym zamknięciu. Z każdą minutą podaż papierów jednak rosła i jeszcze przed południem akcje spółki taniały nawet o 11,7 proc., czyli do 3,31 zł.

Bezpośrednią przyczyną spadku kursu są opublikowane dziś przed sesją wyniki finansowe grupy za pierwsze półrocze. Mimo, że są one stosunkowo dobre, to jednak istotnie słabsze od oczekiwanych przez większość analityków oraz inwestorów.

W pierwszym półroczu Grupa Duon osiągnęła 423,1 mln zł przychodów, co oznaczało wzrost aż o 55,3 proc. w stosunku do tego samego okresu 2014 r. Zdecydowanie najmocniej, bo aż czterokrotnie, wzrosły wpływy ze sprzedaży gazu ziemnego na zasadzie TPA, czyli z wykorzystaniem infrastruktury podmiotów trzecich. To efekt pozyskania nowych klientów. Grupa Duon pod koniec ubiegłego roku miała ich 966. Na koniec czerwca było już około 2 tys. klientów. Ich pozyskiwaniu sprzyjały utrzymujące się niskie ceny gazu, postępująca liberalizacja polskiego rynku i rosnąca świadomość odbiorców o możliwości zmiany dostawcy.

Mocna zwyżka przychodów, bo 65,7-proc. miała również miejsce w obszarze handlu hurtowego gazem. Słabszy wzrost odnotowano z kolei w hurtowym handlu energią elektryczną. Mniejsze wpływy niż rok temu Grupa Duon zanotowała za to w obszarze sprzedaży skroplonego gazu LNG, gazu sieciowego oraz energii elektrycznej na zasadzie TPA.

Mimo wzrostu przychodów spółka na poziomie skonsolidowanym zanotowała niewielki, bo 0,9-proc. spadek czystego zarobku. Tym samym wyniósł 12,7 mln zł. Spółka nie zanotowała istotnej zwyżki zysku netto m.in. dlatego, że w tym roku rynek hurtowy gazu nie stwarzał tak atrakcyjnych możliwości osiągania istotnych marż jak rok temu. Poza tym poniesiono stosunkowo wysokie koszty finansowe, co związane było ze zmianami kursu euro.

Przychody wypracowane przez Grupę Duon w pierwszym półroczu stanowią już 51,7 proc., a zysku netto 53,8 proc. tego, co według prognozy zarządu ma być osiągnięte w całym roku.

– Widzimy, że procesy liberalizacji zachodzące na rynku gazu, a także posiadane przez nas zasoby w postaci wykwalifikowanej kadry sprzedażowej przekładają się na systematyczne zwiększanie sprzedaży gazu i energii na zasadach TPA, co będzie w pełni odzwierciedlone w wynikach naszej grupy w kolejnych okresach. Drugim strategicznym obszarem, na którym obecnie się koncentrujemy, jest sprzedaż LNG – mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą