Fundusz Ervington Investments kontrolowany przez Romana Abramowicza kupił za 9,75 mln dol. akcje uprzywilejowane amerykańskiej firmy Propell Technologies. Specjalizuje się ona w pracy nad technologią plazmowego impulsu przy wydobyciu ropy i gazu z pokładów łupków bitumicznych. O transakcji firma poinformowała na swojej stronie.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży akcji firma chce przeznaczyć na zwiększenie wydobycia oraz prace nad unowocześnieniem technologii w USA. Propell jest właścicielem Novas Energy USA, która zajmuje się podwyższeniem wydajności złóż łupkowej ropy i gazu. Uderzenie plazmowe wykorzystywane jest w stabilnych złożach i pozwala obejść się bez dodawania chemicznych komponentów do wody stosowanej przy szczelinowaniu.

Jest więc to bardzo czysta technologia. Specjaliści uważają ją za perspektywiczną, pozwoli uniknąć protestów ekologów oraz odbierze argumenty przeciwnikom wydobycia ropy i gazu z pokładów łupkowych tak w Europie jak i USA. Rosyjski miliarder inwestuje też w technologiczne aktywa brytyjskie. Ma 21,3 proc. firmy produkującej syntetyczne paliwo ciekłe Velocys.

Mieszkający na stałe w Londynie Roman Abramowicz jest na dziesiątym miejsce wśród najbogatszych mieszkańców Wysp. Listę taką co roku publikuje Sunday Times. W kwietniu majątek Abramowicza gazeta oceniła na 7,29 mld funtów. Willa Abramowicza w Kensington Palace Gardens, uchodzi za najdroższą (140 mln funtów wg Forbes’a) i najpilniej strzeżoną w Londynie.