Transakcja pomiędzy [b]?NOOC[/b] a firmą [b]Chesapeake Energy[/b] ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku. Strony porozumiały się również co do zasad współfinansowania poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego z pola Eagle Ford Shale. Chińczycy mieliby wydać na ten cel kolejny 1 mld USD (2,85 mld zł). Udziały w teksańskim złożu gazu mogą się stać pierwszymi wydobywczymi aktywami koncernu z Chin w USA.

Pięć lat temu firma Unocal Corp zawarła wprawdzie umowę zakupu za 18,5 mld USD pół naftowych na terytorium Stanów Zjednoczonych, jednak transakcję zablokowano z powodów politycznych.

Na złożu Eagle Ford Shale planuje rozpocząć działalność także inny, poza ?NOOC, zagraniczny koncern. Chodzi o norweską firmę Statoil Hydro. CNOOC – jak podaje agencja Bloomberga - będzie kolejnym wielkim azjatyckim podmiotem, który rusza na podbój amerykańskiej ziemi.

Wcześniej podobny ruch wykonała indyjska spółka Reliance Industries, która zainwestowała na razie w USA około 3,4 mld USD (prawie 9,7 mld zł). Pojawienie się ?NOOC w ślad za Hindusami w USA może być kolejnym elementem [b]chińsko-indyjskiej wojny o kopaliny[/b].