Według informacji Interfaksu ostatni konkurent [b]Baszniefti[/b] - spółka [b]Surgutnieftiegaz[/b] - nie wpłaciła w wymaganym terminie całego zadatku, który uprawniałby ją do udziału w przetargu. Teraz, aby Basznieft otrzymała koncesję, jej techniczno-ekonomiczny projekt rozpracowania złoża Triebsa i Titowa musi zostać zaakceptowany przez komisje przetargową.

Z wyścigu o największe rosyjskie pole naftowe już wcześniej odpadły: [b]TNK-BP i Łukoil[/b] oraz [b]Gazprom Nieft[/b] i indyjski koncern [b]ONGC[/b]. Powodem odrzucenia ich wniosków miały być błędy w dokumentacji, jaką przedstawiono komisji przetargowej oraz brak wystarczających funduszy na bankowych kontach.

Zlokalizowane w Nienieckim Okręgu Autonomicznym złoże Triebsa i Titowa to nie tylko największe pole naftowe w Rosji, ale także jedno z największych pól na świecie. Jego zasoby szacuje się na co najmniej [b]152 mln ton ropy naftowej (11,5 mld baryłek)[/b]. Według innych analiz pod ziemią może się tam znajdować nawet [b]230 mln ton[/b] różnych rodzajów surowca [b](17,25 mld baryłek)[/b].

Cena wywoławcza za możliwość poszukiwań i wydobycia ropy w tym rejonie to [b]18,171 mld rubli[/b], czyli około [b]1,76 mld zł[/b]. Według nieoficjalnych informacji rosyjski rząd oczekuje za złoże Triebsa i Titowa co najmniej [b]60 mld rubli (ponad 5,8 mld zł)[/b].

Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na [b]2 grudnia 2010 r.[/b]