Spółka należąca do RWE -[b] Net4Gas[/b] rozpoczęła dziś budowę stacji odbioru gazu w czeskim Brandowie. Paliwo będzie przesyłane z niemieckiego Olbernhau do czeskiego Rozvadova. W planach jest zbudowanie gazociągu liczącego prawie 170 km.

— [b]Gazociąg Gazelle[/b] jest nową drogą przesyłu rosyjskiego gazu i poprawi bezpieczeństwo dostaw tego surowca w Unii Europejskiej. W obliczu zakłóceń dostaw gazu przez Ukrainę, Gazelle będzie miał strategiczne znaczenie nie tylko dla Czech ale i dla ościennych państw — stwierdził Thomas Kleefuss, prezes Net4Gas. Spółka nie podaje, jak dużo gazu miałoby być przesyłane nową linią.

Gazociąg Gazelle ma stanowić część projektu „północnej drogi przesyłu”. Gaz z rosyjskiego Obwodu tiumeńskiego ma być transportowany pod dnem Bałtyku gazociągiem północnym (Nord Stream) i Opal do Niemiec, Czech i Francji. Gazelle nie ma jednak jeszcze wszystkich niezbędnych pozwoleń, by budowa ruszyła pełną parą.

- Gazelle oferuje nam nową alternatywę dostępu do strategicznych zasobów energetycznych. Otwieranie nowych połączeń energetycznych z sąsiadami znalazło się wśród zaleceń Międzynarodowej Agencji Energetycznej dla republiki Czeskiej — powiedział w Bradovie czeski minister ds. przemysłu i handlu Martin Kocourek.