Ukraińskie media poinformowały że spółka ma przygotować studium wykonalności i znaleźć inwestorów, którzy wybudują terminal. Jego koszty szacuje się wstępnie na 1,5 mld dolarów, ale ma być oddawany do użytku w kilku etapach.

W 2015r. przez gazoport Ukraina chce sprowadzać ok. 5 mld m[sup]3[/sup] surowca. Władze w Kijowie liczą na umowy z producentami LNG z Azerbejdżanu, Środkowego Wschodu i Afryki Północnej. Ale na razie wstępnie uzgodniono warunki dostaw z Azerami.

Ukraina importuje od lat gaz przede wszystkim z Rosji, dla której jest też ważnym partnerem, jako kraj tranzytu. Przez Ukrainę rosyjski Gazprom śle większość (ok. 80 proc.) swojego eksportu do Europy.

Kilka dni temu pojawiły się informacje o możliwym zawarciu jeszcze w tym roku ukraińsko-azerskich kontraktów na dostawy surowców. Mówił o tym minister przemysłu i energii Azerbejdżanu Nagit Allijew w wywiadzie dla "Uryadovy Kuryer".

Jego zdaniem chodzi o sprzedaż 5 mln t ropy azerskiej i 5-7 mld m[sup]3[/sup] gazu rocznie. Już w tym roku Ukraina pięciokrotnie zwiększyła import azerskiej ropy - do miliona ton, ale to i tak raczej symboliczna ilość w porównaniu do zapotrzebowania rafinerii.