Jak poinformował Petr Spilka, rzecznik prasowy elektrowni, przerwa w eksploatacji jednego z jej reaktorów wynika z planowej wymiany części paliwa.

– Po zdjęciu pokrywy reaktora jedna piąta część paliwa znajdującego się w 349 zespołach ma być zamieniona na świeże – stwierdził rzecznik. Trzy pozostałe bloki energetyczne w siłowni Dukovany mają przez cały czas pracować w dotychczasowym trybie.

Przestój będzie także okazją do tego, by skontrolować funkcjonowanie mechanizmów reaktora oraz jego systemów zabezpieczających. Ma to być element modernizacji oprzyrządowania kontrolnego. Jak powiedział Spilka, są to inwestycje długoterminowe, które we wszystkich czterech blokach energetycznych w elektrowni Dukovany mają być prowadzone aż do roku 2016.

W efekcie modernizacji moc każdego z reaktorów miałaby wzrosnąć z obecnych 440 megawatów do 500 MW, czyli o prawie 14 proc.

Elektrownia Dukovany była w zeszłym roku największy źródło energii elektrycznej w Czechach. Sprzedała do sieć prawie 14,2 tys. terawatogodzin prądu. Druga czeska elektrownia atomowa w Temelinie, również należąca do CEZ-u, wyprodukowała w tym czasie 13,82 TWh energii elektrycznej.