Nową datę zapisano w dokumentacji przetargowej, do której dotarły czeskie serwisy internetowe. Zdaniem Ladislava Kriza, rzecznika prasowego CEZ-u, chodzi bardziej o zapis natury administracyjnej, a koncern liczy na to, że rozbudowę uda się zakończyć we wcześniejszym terminie, niż 2025 rok.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami rozbudowa elektrowni jądrowej w Temelinie powinna się zakończyć w 2020 r. Jednak obecnie zakłada się, że budowa może potrwać 12 lat. Jeśli CEZ wybierze zwycięską ofertę w 2013 r., to już zakończenia inwestycji będzie można spodziewać właśnie w 2025 r.

- W tym roku przedstawimy potencjalnym zainteresowanym realizacją inwestycji wszelkie dokumenty i specyfikacje dotyczące rozbudowy, a przetarg rozstrzygniemy w 2013 r. – potwierdził Ladislav Kriz. - Jesteśmy jednak przekonani, że instalacja zakończony się przed 2025 r. – dodał rzecznik CEZ-u.

Dotychczas zainteresowanie inwestycją w Temelinie wyraziły już amerykańska firma Westinghouse, francuska Areva oraz czesko-rosyjskie konsorcjum Škoda JS, Atomstrojexport i Gidropress. Inwestycja ma polegać na dostawieniu dwóch nowych reaktorów (obecnie w Temelinie działają dwa bloki). Koszty projektu sięgną z pewnością kilkuset miliardów koron.