Powodem nieplanowanego przestoju, który rozpoczął się w piątek, 1 kwietnia, są nieszczelności przewodów wentylacyjnych w siłowni. Naprawa, jak powiedział rzecznik prasowy elektrowni Dukovany, Petr Spilka, będzie się mogła rozpocząć zaraz po tym, jak odpowiednie zgody wyda Państwowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (SÚJB). Potrwa najpewniej kilka dni. Po niej przeprowadzone będą także testy wytrzymałości i szczelności instalacji.

W elektrowni Dukovany są cztery bloki jądrowe, jednak obecnie w pełni funkcjonują tylko dwa z nich. Oprócz czwartego, nie działa także blok numer dwa, którego zaplanowany przestój rozpoczął się 26 marca. Blok ma być ponownie włączony po 21 dniach.

Dukovany to siłownia, która dostarcza obecnie najwięcej energii do czeskiej sieci przesyłowej. W zeszłym roku było to prawie 14,18 TWh (druga czeska siłownia atomowa w Temelinie, która również należy do CEZ-u przesłała 13,82 TWh). W tym roku Dukovany mają jeszcze zwiększyć produkcję energii elektrycznej do ponad 14,32 TWh.