Ophir Energy, afrykańska spółka poszukiwawcza, której znaczącym udziałowcem jest Lakshmi Mittal, jeden z najbogatszych Brytyjczyków i Jan Kulczyk, najbogatszy Polak, planuje pozyskać z emisji akcji 350-400 mln dol. – napisał "Financial Times". Dziennik na podstawie informacji uzyskanych od osoby zbliżonej do spółki podaje, że zakres cenowy oferowanych akcji ustalono na 250-280 pensów za sztukę, co pozwala wycenić Ophir na 0,93-1,05 mld dol. (2,6-2,9 mld zł).

Debiut spółki planowany jest na londyńskiej giełdzie w lipcu. Pieniądze z oferty mają być przeznaczone na sfinansowanie siedmiu głębinowych odwiertów w Tanzanii. Ophir planuje również wykonać dwa odwierty na morzu w Gwinei Równikowej, jeden w Gabonie i jeden pomiędzy Senegalem i Gwineą Bissau.

Według "Financial Times", jeżeli debiut spółki okaże się sukcesem, Ophir stanie się jednym z głównych niezależnych graczy na londyńskim parkiecie, mniejszym niż Premier Oil, lecz większym niż Salamander Energy.

Ophir to firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i specjalizująca się w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego w Afryce. Na tym kontynencie jest jednym z pięciu największych koncesjonariuszy obszarów głębinowych. Ophir posiada 189 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) zasobów warunkowych i 4 mld boe zasobów perspektywicznych.

Kulczyk Investments, firma inwestycyjna  kontrolowana przez Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka, posiada 13 proc. w kapitale Ophiru i jest jednym z jej największych jej udziałowców. Pozostałe udziały należą do międzynarodowych funduszy inwestycyjnych i czołowych światowych inwestorów branżowych takich jak: Och Ziff (13 proc. udziałów), Grupa Mittal (21 proc.) i Mvelaphanda Holdings (3,8 proc.).