PGNiG sprzedało rekordowy wolumen gazu ziemnego

Większe przychody wypracowane w pierwszym kwartale nie przyczyniły się do poprawy zysków grupy. Powodem była ujemna rentowność na handlu błękitnym paliwem

Publikacja: 15.05.2012 13:47

PGNiG sprzedało rekordowy wolumen gazu ziemnego

Foto: Bloomberg

W pierwszym kwartale tego roku sprzedaliśmy ponad 5,1 mld m

3

gazu ziemnego, co jest rekordowym wynikiem w historii grupy – poinformował podczas konferencji prasowej Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

W stosunku do tego samego okresu 2011 r. sprzedaż błękitnego paliwa wzrosła o 6,6 proc., co było m.in. spowodowane wzrostem popytu zgłaszanego przez klientów indywidualnych, którzy odbierali większe jego ilości na cele grzewcze. Większe wolumeny surowca odbierały także zakłady azotowe (o 12 proc.) i pozostali odbiorcy przemysłowi (o blisko 10 proc.). W ciągu roku wzrosła też taryfa na gaz (o 13 proc.). W efekcie przychody ze sprzedaży błękitnego paliwa wyniosły 7,4 mld zł i były o 16 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale 2011 r.

- Dotychczas drugą lokatę w strukturze przychodów PGNiG zajmowała ropa naftowa. Po przejęciu warszawskich elektrociepłowni większe wpływy daje nam sprzedaż ciepła i energii elektrycznej – twierdzi Hinc. W pierwszym kwartale przychody z tego tytułu wyniosły 376 mln zł i były o 8 proc. wyższe niż rok temu. Z kolei sprzedaż ropy dała 343 mln zł wpływów (wzrosła o 26 proc.). PGNiG chwali się też zwyżką sprzedaży helu, LPG, LNG oraz usług poszukiwawczych. Wzrost popytu na usługi geofizyczno-geologiczne oraz wiertnicze i serwisowe, to w ocenie zarządu rezultat coraz bardziej zaawansowanych prac prowadzonych w Polsce przez firmy poszukujące gazu łupkowego.

Po pierwszym kwartale grupa PGNiG zanotowała łączne przychody na poziomie ponad 8,9 mld zł, co oznaczało wzrost o 27 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. Jeszcze więcej bo o 47 proc. (do 8,6 mld zł) zwyżkowały jednak koszty operacyjne. Stało się tak ze względu na spadek rentowności sprzedaży gazu. Zarząd tłumaczy, że w ostatnim roku wzrost jednostkowych kosztów zakupu tego surowca w imporcie wyniósł aż 41 proc.

Tymczasem  przeciągające się postępowanie w URE skutkowało brakiem nowej taryfy, która uwzględniałaby zmiany rynkowe. To zaowocowało poniesieniem 778 mln zł straty operacyjnej w segmencie obrotu i magazynowania. Ostatecznie w pierwszym kwartale grupa PGNiG zanotowała tylko 297 mln zł zysku netto, co oznaczało jego spadek o 71 proc.

Zarząd spółki nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie wnioskował o kolejną podwyżkę taryfy na gaz. Ostatnio wprowadzona obowiązuje od 31 marca. Zarząd nie wie jeszcze w jaki sposób wypływa na wyniki grupy.

PGNiG nie otrzymało odpowiedzi z Gazpromu na pozew złożony przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Polska spółka podnosi w nim, że obowiązująca formuła cenowa nie odpowiada zmianom, jakie zaszły na europejskim rynku gazu. Domaga się jej zmiany, a w konsekwencji obniżki ceny surowca.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży