Przedstawiciele australijskiej firmy zajmującej się od ponad 10 lat produkcją gazu z węgla (eksploatacja przy użyciu otworów wiertniczych) oraz upłynnianiem tego surowca na początku czerwca spotkali się z przedstawicielami urzędu górniczego, bo od ubiegłego roku Linc Energy ma koncesję na badanie szacowanych na 1,2 mld ton złóż węgla w rejonie Polanka-Wielkie Drogi.

Jednak firma stawia nie tylko na swoje złoże. Ma też zamiar współpracować z KHW. – Polegałoby to na tym, że KHW udostępnia węgiel, na który ma koncesję, a Linc Energy technologię pozwalającą na wyciągnięcie energii z węgla w inny i czystszy sposób niż jego spalanie – mówi „Rz" osoba zbliżona do sprawy. Szczegóły współpracy, m.in. podział ewentualnych zysków, mają być jeszcze dopracowane, ale z naszych informacji wynika, że na etapie inwestycji to Australijczycy sfinansują wspólne przedsięwzięcie.

Jak udało się nam ustalić, pierwsze wiercenia na głębokość 800 – 1000 m mogą ruszyć w 2013 r., a początek 2014 r. jest realnym terminem uruchomienia eksploatacji.

KHW od miesięcy szykuje zgazowanie kilku tysięcy ton węgla w kopalni Wieczorek.

To jednak nie koniec planów związanych z technologią, która może pozwolić na sięgnięcie po złoża nienadające się do wydobycia. Z informacji „Rz" wynika, że rozmowy na ten temat planowane są w lipcu również w Chinach.