Licencja na magazynowanie i transport produktów naftowych została odebrana rafinerii Neftochim wczoraj przez celników za jakoby brak obowiązkowych mierników i naruszone plomby na przyrządach do pomiaru wielkości paliw w magazynach.

Jak podał Itar-Tass, w kwietniu celnicy znaleźć mieli w rafinerii dodatkowe rury, które miały pozwalać zakładom obchodzić przyrządy pomiarowe, z których korzystają celnicy przy obliczaniu stawek import-eksport. Celnicy chcieli też założyć pieczęcie na rurociąg, którym paliwa płyną z rafinerii do Sofii i innych bułgarskich miast.Są uznał te działania za bezpodstawne.

To nie pierwszy przypadek, gdy bułgarskie służby odbierały Łukoilowi licencję. Wiosną 2011 r celnicy nakazali rafinerii instalację przyrządów, które pomogą naliczać podatki. Ponieważ Rosjanie nie zrobili tego na czas stracili licencję. Odzyskali ją także drogą sądową.

Neftopchim jest największą rafinerią w Bułgarii i jedną z największych na Bałkanach. ma moc 8,8 mln ton rocznie. Łukoil kupił akcje w 1999 r i dziś ma 99,9 proc.