Zdaniem analityków DM Consus specjalizującego się na rynku carbon wydaje się, iż rynek już wcześniej zdyskontował ryzyko takiej decyzji. W związku z tym średnia wartość praw do emisji CO2 w I półroczu 2013 r. może wynieść 4,54 euro za tonę (poprzednia prognoza mówiła o 4,56 euro).

Głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się ceny na niskim poziomie są brak jednomyślności państw członkowskich w sprawie backloadingu (sprawa wróciła do komisji środowiska), wybory parlamentarne w Niemczech dopiero we wrześniu, spadek zweryfikowanej emisji w instalacjach objętych systemem ETS.

Po głosowaniu nad backloadingiem ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla spadły do rekordowo niskiego poziomu - poniżej 3 euro za tonę. Oznacza to spadek o 90 proc. w porównaniu z historycznymi szczytami (30 euro) notowanymi w 2008 r. „Mając na względzie, iż taki poziom cenowy nie stymuluje w odpowiednim stopniu przedsiębiorstw do zastępowania wysoko emisyjnych źródeł energii bardziej ekologicznymi, należy oczekiwać ze strony Komisji Europejskiej nowych propozycji rozwiązania problemu nadwyżki uprawnień. Jednak do zatwierdzenia jakichkolwiek działań kluczowe będzie stanowisko Niemiec, które w związku z wrześniowymi wyborami mogą wstrzymywać się od konkretnych decyzji" – czytamy w raporcie Consusa.

Dodatkowo z opublikowanych 2 kwietnia danych dotyczących zweryfikowanych emisji w systemie ETS wynika, iż emisje zmalały kolejny rok z rzędu. Ma to wpływ na wzrost nadwyżki uprawnień na rynku, a tym samym na obniżkę ich cen. Zdaniem analityków DM Consus ceny uprawnień w drugim półroczu mogą spaść nawet do 4,09. Według ich prognoz w 2014 r. cena tony praw do emisji CO2 będzie kosztowała 5,24 euro, a w 2015 r. 6,75 euro i dopiero w 2016 r. 7,5 euro.