Rosneft JV Projects S.A. został właścicielem 20,99 proc. akcji Saras S.p.A. - reffinerie Sarde, czytamy w komunikacie rosyjskiego koncernu. Do tego czasu Rosjanie mieli w rafinerii 13,7 proc. akcji, które kupili za 162,1 mln euro. Pakiet kontrolny zakładów - 50,02 proc. zachowała rodzina Moratti, która sprzedała Rosjanom część swoich akcji.

Saras Group jest szóstym największym koncernem przerabiającym ropę w Europie. Należy do niego kompleks rafineryjny na Sardynii - jeden z najnowocześniejszych w branży. Moc rafinerii to 15 mln ton i zakłady pracują z pełną mocą. Dwie trzecie potrzebnej ropy Włosi kupują w Rosji, a paliwa i inne produkty naftowe sprzedają  we Włoszech i Hiszpanii mając tam odpowiedni 10 proc. i 7 proc. rynku.

Saras produkuje też z ciężkich frakcji gaz wykorzystywany jako paliwo do elektrowni; ma też swoje farmy wiatrowe. Rosneft ma już udziały w czterech niemieckich rafineriach Ruhl Oel.

Najwięcej z rosyjskich firm rafinerii za granicą na Łukoil (Bułgaria, Ukraina, Holandia i Sycylia). Gazprom neft ma zakłady w Serbii.