- Przez najbliższy rok chcemy się rozwijać i umocnić swoją pozycję na rynku hurtowym oferując na rynku produkty zarówno spotowe jak i terminowe. Jesteśmy też zainteresowani udziałem w rynku finansowym, który planuje tworzyć Towarowa Giełda Energii – deklaruje w rozmowie z Parkietem Anna Radziwonko, dyrektor działu tradingu IRL Polska.

Na początku działalności spółka zajmie się sprzedażą prądu zakupionego od tutejszych firm. W dalszej perspektywie, już po uruchomieniu połączeń energetycznych między Polska i Litwą, zamierza rozszerzyć zakres funkcjonowania o import i eksport energii elektrycznej. – W perspektywie 2016 roku myślimy też o uruchomieniu usług dla klientów detalicznych. Pewne działania prowadzące do tego będziemy podejmować już wcześniej – zaznacza Radziwonko. Twierdzi, że polski rynek energetyczny nie jest jeszcze w pełni nasycony. – Z pewnością znajdzie się na nim miejsce także dla naszej firmy – twierdzi.

IRL Polska została utworzona w październiku 2012 r. jako element rozwoju działalności grupy w regionie. Jej litewska spółka matka jest notowana na GPW od grudnia 2012 r. Głównym rynkiem zbytu Inter RAO Lietuva – oprócz Litwy – są Łotwa, Estonia i Białoruś. Sprzedawany prąd firma importuje z Rosji na podstawie długoterminowych umów (obowiązują do 2020 r.) z wiodącym akcjonariuszem. W 2011 r. 94,5 proc. sprzedanej energii kupiono od Inter RAO UES, notowanej na rosyjskiej giełdzie Micex i wpisany na listę strategicznych przedsiębiorstw Federacji Rosyjskiej.