W tym roku dostawy gazu zza zachodniej granicy wyniosą do 20 proc. ogólnego zużycia gazu w puławskiej spółce. - Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości pojawiające się na rynku dla zoptymalizowania zaopatrzenia naszej firmy w surowiec gazowy oraz zminimalizowania kosztów jego zakupu. Zawierane kontrakty dają w tym względzie pewne korzyści wynikające choćby ze zróżnicowania punktów wejścia do systemu przesyłowego – podkreśla Wojciech Kozak, wiceprezes Puław. - Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że PGNiG jest i pozostanie podstawowym partnerem dla naszej firmy i jego udział w dostawach gazu nadal będzie większościowy -  dodaje prezes.

Umowa z Vattenfallem jest kolejną podpisaną w ostatnim czasie na dostawy gazu. W grudniu ubiegłego roku spółka zawarła  podobne umowy na zakup gazu ziemnego na 2014 r. z RWE Polska o wartości około 69 mln zł oraz ze STATOIL  ASA/ Norwegia o wartości około 97 mln zł. Ponadto z końcem roku Puławy i PGNiG podpisały załącznik do wieloletniej umowy na dostawy gazu ziemnego w 2014 r. o wartości szacunkowej 1,09 mld zł.

Gaz ziemny jest podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Rocznie przy produkcji amoniaku Puławy konsumują około 1 mld m.sześc. tego surowca. Gaz ziemny stanowi około 40 proc. całkowitych kosztów w spółce.