Zaskakująca strata PKN Orlen

W drugim kwartale PKN Orlen miał 5,2 miliarda złotych straty netto. Koncern zdecydował się bowiem na dokonanie odpisów na łączną kwotę około pięciu miliardów złotych, dotyczą one głównie Możejek.

Publikacja: 23.07.2014 10:46

Zaskakująca strata PKN Orlen

Foto: Bloomberg

Wyniki Orlenu zaskoczyły rynek, który spodziewał się, że PKN będzie miał 353 miliony złotych zysku netto.

Gros odpisów dotyczy Orlen Lietuva - prawie 4,2 miliarda złotych. 711 milionów to wartość odpisów związana z Grupą Unipetrol.

"Odpisy wartości są zabiegiem księgowym, niegotówkowym i nie wypływają na sytuację finansową PKN Orlen. Nie oznaczają też, że Orlen Lietuva nie może kontynuować działalności" - powiedział wiceprezes PKN do spraw finansowych Sławomir Jędrzejczyk, cytowany w komunikacie.

Dodał, że Orlen będzie pracować nad poprawą rentowności litewskiej rafinerii, zmniejszając jej koszty i zwiększając efektywność. Nie wyklucza jednak, że jeśli sytuacja makroekonomiczna się pogorszy to może zapaść decyzja o czasowym jej wyłączeniu.

"Jednak czwarty i pierwszy kwartał roku to z reguły najgorszy okres dla branży rafineryjnej - niższe marże i słaba sprzedaż. Dlatego też przygotowujemy się na gorsze scenariusze, które mogą nastąpić na przełomie 2014/2015" - powiedział Jędrzejczyk.

"Pierwszym krokiem może być czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach. Mamy oszacowane koszty takiej operacji (...) Jeśli okaże się, że te koszty będą niższe niż strata, którą rafineria może generować pracując - Orlen Lietuva może zostać czasowo zatrzymana" - dodał.

W całym pierwszym półroczu 2014 roku Orlen miał 5,1 miliarda złotych straty netto.

Wraz z wynikami finansowymi Orlen opublikował strategię na lata 2014-2017. W tym okresie na rozwój ma być przeznaczona kwota 10,8 miliarda złotych, z czego na segment downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) 6,4 miliarda złotych, 3,2 miliarda na wydobycie oraz 1,2 miliarda na segment detaliczny.

PKN deklaruje, że będzie dalej kontynuował poszukiwania ropy i gazu oraz planuje zwiększenie wydobycia w Kanadzie.

"Analizując sytuację rynkową uważamy, że to co dzieje się od pewnego czasu w naszej branży staje się nową rzeczywistością. Dlatego postanowiliśmy zweryfikować nasze założenia strategiczne i dostosować je do uwarunkowań rynkowych" - powiedział prezes PKN Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Strategia przewiduje także, że średnioroczna EBITDA według LIFO wyniesie w tym okresie 5,1 miliarda złotych, wydobycie węglowodorów wzrośnie do sześciu milionów baryłek ekwiwalwentu ropy, a dźwignia finansowa będzie utrzymana na poziomie poniżej 30 procent.

Polityka dywidendowa spółki nie została zmieniona i tak jak dotychczas, zakłada wypłaty dywidendy na poziomie do pięciu procent średniej rocznej kapitalizacji spółki za rok poprzedni.

Uwzględnia ona realizację strategicznego celu bezpiecznych fundamentów finansowych Grupy Kapitałowej Orlen (dźwigni finansowej, wskaźnika dług netto/EBITDA LIFO i ratingu) oraz prognoz dotyczących sytuacji makro.

Wyniki Orlenu zaskoczyły rynek, który spodziewał się, że PKN będzie miał 353 miliony złotych zysku netto.

Gros odpisów dotyczy Orlen Lietuva - prawie 4,2 miliarda złotych. 711 milionów to wartość odpisów związana z Grupą Unipetrol.

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie