Rz: Pod koniec lipca na giełdzie gazu prowadzonej przez TGE wprowadzono do obrotu nowe instrumenty. Były to tygodniowe kontrakty terminowe, kontrakty weekendowe i instrumenty godzinowe. Jak udał się ich debiut?
Poszerzenie możliwości handlu gazem na giełdzie to efekt współpracy z uczestnikami rynku. Powołaliśmy przy zarządzie giełdy Komitet ds. rynku gazu, w skład którego wchodzą nasi uczestnicy – członkowie TGE. Odbyliśmy też szereg spotkań i konsultacji z rynkiem. Nowe instrumenty na parkiecie gazu są odpowiedzią na oczekiwania firm handlujących paliwem. Od momentu uruchomienia Rynku Dnia Bieżącego oraz instrumentów weekendowych i tygodniowych pod koniec lipca obserwujemy zainteresowanie tymi produktami. Obecnie oferta TGE jest kompleksowa i pozwala elastycznie planować zakupy i sprzedaż gazu zainteresowanym podmiotom. Niewątpliwie taki wachlarz instrumentów będzie czynnikiem aktywizującym rynek. Myślę, że obrót na nowych instrumentach nabierze dynamiki w ciągu kwartału – uczestnicy też potrzebują czasu, żeby nauczyć się korzystać z tych produktów. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie zwiększa się liczba członków TGE – obecnie łącznie na naszym rynku działa 36 firm, z czego 14 to bezpośredni członkowie, pozostałe 22 podmioty korzystają z pośrednictwa domów maklerskich.
Giełda gazu na TGE została uruchomiona pod koniec grudnia 2012 r. Jak Pan ocenia już prawie dwuletnią historię jej funkcjonowania?
Start giełdowego handlu gazem był pierwszym z kilku etapów na drodze do pełnej liberalizacji tego rynku. Kolejny ważny krok to wejście w życie we wrześniu 2013 r. tzw. obligo giełdowego. W tym czasie prowadziliśmy intensywne działania edukacyjne i aktywizujące rynek. Jestem pod wrażeniem zaangażowania podmiotów, które budują swoją strategię biznesową w oparciu o handel gazem. Warto podkreślić, że w wyniku naszej współpracy z operatorem gazociągów Gaz-Systemem, PGNiG oraz wszystkimi zainteresowanymi spółkami udało się stworzyć w krótkim czasie kompleksową ofertę instrumentów dostępnych na TGE, które jestem przekonany, będą się cieszyć zainteresowaniem uczestników rynku. Niezbędne jest jednak stworzenie mechanizmów pozwalających na uczestnictwo w rynku po stronie kupujących – problem kontraktów długoterminowych oraz rozbudowa infrastruktury gazowej - nowe gazociągi, interkonektory i terminal LNG.
Lipiec pod względem obrotów zrealizowanych na giełdzie gazu był rekordowy. Czy w kolejnych miesiącach nadal będą one rosły?