Władze Kagoshimy dają zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich wydały w piątek zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych Sendai 1 i 2, które jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.

Publikacja: 07.11.2014 09:37

Elektrownia atomowa Sendai

Elektrownia atomowa Sendai

Foto: Bloomberg

Jak oświadczył na konferencji prasowej gubernator Kagoshimy Yuichiro Ito, do uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Sendai dojdzie nawet, jeśli niektórzy mieszkańcy mają co do tego obawy.

Prefektura Kagoshima znajduje się na południu wyspy Kiusiu.

Na uruchomienie Sendai musi jeszcze wydać ostateczną zgodę japoński rząd - pisze agencja AFP. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie kilku niedokończonych procedur technicznych, co powinno nastąpić na początku 2015 r.

W lipcu państwowy nadzór nuklearny Japonii wstępnie zgodził się na ponowne uruchomienie elektrowni atomowej Sendai; poinformowano wówczas, że standardy bezpieczeństwa w obu reaktorach odpowiadają ustalonym w lipcu ub.r. podwyższonym wymogom.

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I na wyspie Honsiu we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Konieczna była ewakuacja ponad 150 tys. mieszkańców, z których jedna trzecia ponad trzy lata później wciąż nie może wrócić do swoich domów i mieszka w prowizorycznych lokalach.

W efekcie katastrofy w Fukushimie wyłączono wszystkie 48 pozostałe japońskie energetyczne reaktory jądrowe i nie wznowiły one pracy do dziś. Nastąpi to dopiero po uzyskaniu pewności, że przeprowadzone w nich remonty i modernizacje są wystarczające.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie