Kulczyk Investments, należący do najbogatszego Polska, sprzedał 56,6 mln akcji Ophir Energy stanowiących 8 proc. udziałów w kapitale tej firmy. Każdy walor zbył po 140 pensów. W efekcie zainkasuje 79,3 mln funtów, co według dzisiejszego kursu NBP daje równowartość 441,1 mln zł. W wyniku dokonanej transakcji Kulczyk Investments i podmioty od niego zależne nie posiadają już żadnych akcji Ophir Energy.

- Sprzedaż pakietu akcji Ophiru jest z jednej strony wynikiem strategii grupy, zakładającej rozbudowę inwestycji w kluczowym dla nas sektorze, czyli energetyce, jak i analizy bieżącej sytuacji w sektorze ropy naftowej i gazu - informuje Marta Wysocka-Antonsen, rzecznik prasowy Kulczyk Investments.

Ophir Energy, specjalizuje się w poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu w Afryce i Azji. Firma ma koncesje w Gwinei Równikowej, Gabonie, Kenii, na Seszelach, w Tanzanii, Indonezji, Birmie i Tajlandii. Kulczyk Investments jest z kolei firmą inwestycyjną prowadzącą działalność w pięciu sektorach: surowców mineralnych, energetyki, infrastruktury, nieruchomości i przemysłu chemicznego.

W pierwszym z tych segmentów największe aktywa posiada w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Po sprzedaży Ophir Energy, Kulczyk Investments ma jeszcze udziały w Neconde Energy (zajmuje się wydobyciem ropy w delcie Nigru), Serinus Energy (pozyskuje ropę i gazu ze złóż na Ukrainie i w Tunezji), San Leon Energy (poszukuje ropy i gazu m.in. w Polsce) i Loon Energy Corporation (prowadzi poszukiwania w Kolumbii i Peru).